Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Velitel OSN na Haiti asi spáchal sebevraždu

Svět

  18:05
PORT-AU-PRINCE - Tělo brazilského generála Urana Teixeira da Matta Bacellar, který velel stabilizačním silám OSN na Haiti, našli v hotelovém pokoji v hlavním městě Port-au-Prince.

Brazilský generál Urano Teixeira da Matta Bacellar. foto: Thony BELIZAIREAFP

Generál měl podle činitelů OSN citovaných agenturou Reuters střelnou ránu v hlavě a podle všeho spáchal sebevraždu. Podle agenturyAP je oficiální příčinou smrti "nehoda se střelnou zbraní". Brazilská armáda úmrtí potvrdila, ale neupřesnila jeho okolnosti s poukazem na to, že činitelé OSN zahájili vyšetřování.

Generál velel misi 7400 vojáků a policistů, kteří měli v nejchudším státě na západní polokouli zajistit pořádek po útěku bývalého prezidenta Jeana-Bertranda Aristida do jihoafrického exilu v únoru 2004.

Kontingent nebyl ale schopen se vypořádat s rostoucími nepokoji vyvolávanými místními ozbrojenými skupinami. Kvůli násilí byly v zemi již několikrát odloženy volby, které mají obnovit zákonnost a demokracii. Rada bezpečnosti OSN v pátek vyzvala prozatímní vládu na Haiti, aby volby uspořádala nejpozději do 7. února.

Násilnosti si o Vánocích vyžádaly smrt jordánského vojáka. Tři Chilané utrpěli zranění o týden dříve. Obětí únosu se stal počátkem prosince i český misionář Roman Musil, který byl následně propuštěn.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!