Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Karel III. byl poprvé od diagnózy na veřejnosti. Lidem děkoval za přání

Svět

  15:06
Britský král Karel III. v neděli navštívil kostel svaté Máří Magdaleny ve východoanglickém Sandringhamu, kde se zotavuje po začátku léčby s rakovinou. Na veřejnosti se objevil poprvé od pondělního oznámení diagnózy. Dříve o víkendu vyjádřil vděčnost lidem, kteří mu přejí, aby se brzy uzdravil.

Pětasedmdesátiletý Karel III. v hnědém svrchníku a se složeným deštníkem v ruce zamával přihlížejícím, když přijel s chotí královnou Camillou ke kostelu nedaleko svého venkovského sídla.

Buckinghamský palác v pondělí oznámil, že lékaři panovníkovi diagnostikovali rakovinu, s jejíž léčbou právě začal, a že odkládá veřejné akce. O jaký typ rakoviny jde, oznámeno nebylo, ale podle britských médií nejde o rakovinu prostaty, kvůli jejímuž zbytnění na konci ledna podstoupil zákrok.

Jeho manželka královna Camilla v týdnu řekla, že se mu za daných podmínek daří „mimořádně dobře“.

Král lidem poděkoval za přání uzdravení

Král, který je na trůně necelých 18 měsíců, v sobotu prostřednictvím oznámení královského paláce vyjádřil vděčnost lidem, kteří mu přejí uzdravení.

„Rád bych co nejsrdečněji poděkoval za mnoho vzkazů podpory a přání všeho dobrého, které jsem v posledních dnech obdržel,“ uvedl pětasedmdesátiletý monarcha v prohlášení. „Jak vědí všichni, které rakovina postihla, takové laskavé myšlenky jsou tou největší útěchou a povzbuzením.“

Karel III. je také rád, že zveřejnění jeho diagnózy pomohlo upozornit na práci všech organizací, které podporují pacienty s rakovinou a jejich rodiny v Británii i ve světě.

Král zatím pokračuje v některých soukromých i v administrativních povinnostech a hodlá nadále pořádat každotýdenní audience pro premiéra.

Autoři: ,