Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Harry přiletěl domů, církev se modlí. Británie je otřesená Karlovou rakovinou

Svět

  10:04aktualizováno  15:33
V úterý se Velká Británie probudila do dne, kdy už ví, že králi Karlovi III. byla diagnostikována rakovina. Veřejnost je v šoku a o nemoci britského monarchy informují všechna tamní média. Světoví státníci houfně vyjadřují podporu a posílají vzkazy k brzkému uzdravení.

„Samozřejmě, jako všichni ostatní, jsme šokováni a smutní, a prostě všichni myslíme na krále a jeho rodinu. Naštěstí se rakovina podařila zachytit včas.“ řekl v úterý ráno britský premiér Rishi Sunak na BBC Radio 5 Live. Dodal, že všichni budou doufat, že král „dostane léčbu, kterou potřebuje, a plně se zotaví“.

Titulní stránky britských novin plní zprávy o králi Karlu III. (6. února 2024).

Spolu se Sunakem tak doufá široká britská veřejnost i ostatní státníci. „Projít diagnózou rakoviny, léčbou a přežitím vyžaduje naději a absolutní odvahu. Já a moje manželka Jill se připojujeme k lidu Spojeného království a modlíme se, aby Jeho Veličenstvo prožilo rychlé a úplné uzdravení,“ napsal americký prezident Joe Biden na sociální síti X.

Podle CNN jsou v blízkém kontaktu s otcem i oba jeho synové, princ William i jeho bratr Harry. „Princ Harry o diagnóze hovořil se svým otcem a v nadcházejících dnech odcestuje za králem do Spojeného království,“ uvedla kancelář vévody a vévodkyně ze Sussexu. Do Londýna dorazil hned v úterý.

„Přeji Jeho Veličenstvu králi Karlu III. brzké uzdravení. Naše myšlenky jsou s britským lidem,“ napsal i francouzský prezident Emmanuel Macron. Přání brzkého uzdravení zaslal i bývalý americký prezident Donald Trump, kanadský premiér Justin Trudeau nebo australský premiér Anthony Albanese.

Anglická církev, jejíž hlavou je právě britský panovník, také sepsala zvláštní modlitbu za královo zdraví. „Otče milosrdenství, dej Karlovi, našemu králi, útěchu a jistou důvěru v tebe a udržuj ho ve věčném pokoji a bezpečí, skrze Ježíše Krista, našeho Pána.“

Karel III. strávil noc na pondělí ve svém domě Clarence House nedaleko Buckinghamského paláce. Již zahájil sérii ambulantních léčebných procedur, píše Reuters.

Média spekulují o nástupnictví

Titulním stránkám britských bulvárních novin vévodí zejména návštěva prince Harryho. Daily Mail i Daily Mirror píší o „odložení královské roztržky“. Princ Harry podle nich „zahodil minulost a táhne s rodinou opět za jeden provaz“. The Sun píše, že národ je v šoku.

The Guardian se kromě světových reakcí soustředí také na další osud britské královské rodiny. Podle listu je nyní princ William připraven plnit některé povinnosti jménem svého otce. Komentátoři deníku se ale zároveň ptají, jak moc tato nemoc zpochybní Karlovu budoucí roli. Stejně se ptá i britský The Telegraph , podle nějž se „svět královské rodiny posunul po své ose“.

„Po otřesech, které způsobila smrt královny.a kontroverze kolem vévodů ze Sussexu a Yorku, se po korunovaci vkládaly všechny naděje právě do Karla III., jako do období klidu a konsolidace,“ píše Daily Telegraph v úvodníku.

Deník The Times píše, že neprozrazení podrobností ohledně královy nemoci je pochopitelné, ale i riskantní. „Touto strategií palác riskuje, že se mnoho lidí bude domnívat, že králův stav je mnohem vážnější. Nebo ještě hůře, že něco tají.“

Britskému králi diagnostikovali rakovinu při nedávném vyšetření kvůli prostatě, kterou mu poté operovali. Oficiální oznámení vydal Buckinghamský palác v pondělí večer.

Autor: