Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Mami, počítám čínsky. Čtyřletý hoch se stal nejmladším členem britské Mensy

Dnes již čtyřletý Teddy Hobbs z hrabství Somerset se stal v Británii nejmladším členem organizace Mensa, která sdružuje nadprůměrně inteligentní lidi. (17. ledna 2022) foto: Profimedia.cz

Čtyřletý Teddy Hobbs z hrabství Somerset se stal v Británii nejmladším členem organizace Mensa, která sdružuje nadprůměrně inteligentní lidi. Chlapec se již ve dvou letech naučil číst při sledování televize a hraní na tabletu, a to i v čínštině. Rodiče si synova vysokého IQ nejprve vůbec nevšimli, nyní ho považují za zvláštní rodičovskou výzvu.
  16:28

Čtyřletý Teddy z Portisheadu v Somersetu se stal členem Mensy poté, co jeho rodiče požádali zdravotníky, aby ho před nástupem do školy posoudili.

Chlapec se již ve dvou letech naučil číst při sledování televize a hraní na tabletu, aniž by si toho rodiče všimli. Teddyho matka Beth uvedla, že si nejprve mysleli, že při hraní na tabletu jen vydává zvuky, než si uvědomili, že ve skutečnosti odříkává číslice v čínském jazyce.

„Hrál si na tabletu. Pustili jsme mu vhodné hry, jako je třeba Lokomotiva Tomáš, a on tam seděl a vydával zvuky, které jsem prostě nepoznala, a já se ho zeptala, co to je, a ono to bylo: ‚Mami, počítám v čínštině‘,“ řekla Teddyho matka.

„Zdá se, že si každých zhruba pár měsíců vybírá nové téma něčeho, co ho zajímá. Někdy jsou to čísla. Nějakou dobu to byla násobilka – to bylo velmi intenzivní období – pak země a mapy a učení se počítat v různých jazycích,“ uvedla dále matka malého Teddyho pro stanici BBC. IQ svého syna považuje za zvláštní rodičovskou výzvu. „On to ale neví, což je docela hezké,“ řekla.

„A my to tak necháme tak dlouho, jak jen to půjde. Teď mu začíná docházet, že jeho kamarádi neumějí číst, a tak trochu si říká ‚proč?‘. Ale je pro nás opravdu důležité udržet ho při zemi. Když tyhle věci umí, tak fajn. Ale on to vnímá prostě jako ‚dobře, já umím číst, ale můj kamarád umí běhat rychleji než já; každý máme svůj talent‘. A to se budeme snažit udržet co nejdéle,“ dodala chlapcova matka.

Podle některých výzkumníků má většina dospělých IQ, tedy inteligenční kvocient, v rozmezí od 85 do 115. IQ nad 115 se podle internetových stránek americké Mensy obecně považuje za vysoké a pro členství v organizaci je potřeba IQ nad 130.

Teddy absolvoval hodinový test ve věku tří let a sedmi měsíců. „Měla jsem obavy, jestli bude schopen sedět hodinu u notebooku, ale naprosto se mu to líbilo,“ řekla jeho matka.

Autoři: ,

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Mohlo by vás zajímat