Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Britská ministryně vnitra končí, kritizovala policii za propalestinské protesty

Britská ministryně vnitra Suella Bravermanová (13. listopadu 2023) foto: Reuters

Britský premiér Rishi Sunak odvolal ministryni vnitra Suellu Bravermanovou. Ta byla terčem kritiky kvůli svému ostrému útoku na londýnskou metropolitní policii, která je podle ní zaujatá a málo zasahuje proti účastníkům demonstrací na podporu Palestiny. Resort vnitra přebírá současný šéf diplomacie James Cleverly. Na jeho místo pak přichází expremiér David Cameron.
  10:03aktualizováno  11:11

„Byla to ta největší pocta v mém životě, že jsem mohla sloužit jako ministryně vnitra, uvedla Bravermanová v první reakci. „Víc vám řeknu v pravý čas,“ dodala. Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj z britské vlády píše, že Sunak na pondělí naplánoval změny ve svém kabinetu.

Ministryně před několika dny v článku v deníku The Times psala o „propalestinských davech“ a obvinila policii, že při postupu na demonstracích uplatňuje „dvojitý standard“ a toleruje to, že demonstranti podporující Palestinu porušují zákon. Později podle BBC vyšlo najevo, že Downing Street článek neschválila.

Bravermanová byla poprvé jmenována ministryní vnitra loni v září, tehdy ještě ve vládě premiérky Liz Trussové. Kvůli tomu, že poslala oficiální dokument ze svého osobního mailu, však musela rezignovat. O pouhých šest dní později ji nový premiér Sunak povolal zpět, připomíná BBC. „A už je zase pryč,“ dodává.

Podotkl také, že pokud se novým šéfem resortu vnitra stane Cleverly, bude třeba najít zase někoho, kdo za něj vezme ministerstvo zahraničí. Brzy se potvrdilo, že tímto nástupcem bude expremiér David Cameron, který se v pondělí stejně jako Cleverly krátce sešel s premiérem.

Agentura DPA o Bravermanové píše jako o nadějné kandidátce na šéfku britských konzervativců v případě, že strana v parlamentních volbách naplánovaných na příští rok prohraje. Což se očekává, konzervativci v průzkumech za labouristy totiž výrazně zaostávají.

Objevují se spekulace, že kritikou na adresu londýnské policie a dalšími pravicově populistickými výroky si Bravermanová připravovala pozici jako kandidátka pravicového křídla Konzervativní strany .

Autoři: ,

Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem
Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem

Umělé mléko inspirované mlékem mateřským, které se snadno připravuje, má skvělé složení a navíc dobře chutná. Jak obstálo umělé mléko BEBA COMFORT...