Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Svět

Britové se uzavírají Ukrajincům. Zrušili víza pro příbuzné uprchlíků

13letá Alisa Bushuievová, která byla nucena uprchnout z Ukrajiny, se soustředí před klavírním vystoupením v Liverpoolu. (24. února 2023) foto: Reuters

Velká Británie ukončila vízový program, který dovoloval dlouhodobě pobývat v zemi rodinným příslušníkům ukrajinských uprchlíků. Britská opozice předem neohlášený krok konzervativní vlády kritizuje jako nevstřícný k Ukrajincům čelícím již dva roky ruské invazi.
  22:55

Podle stanice BBC o tom dnes informovalo ministerstvo vnitra. Británie po začátku války umožnila Ukrajincům v zemi pobývat, pracovat a pobírat dávky až tři roky, pokud najdou hostitele, jímž může být soukromá osoba či jakákoli organizace. Na základě druhého programu za nimi mohli přijet i jejich rodinní příslušníci. Podle britských statistik obou možností dosud dohromady využilo na 200 tisíc lidí.

Londýn však dnes oznámil zrušení druhého z programů. Náměstek ministra vnitra Tom Pursglove to zdůvodnil snahou o dlouhodobou „udržitelnost“ vstřícného přístupu k Ukrajincům. Zatímco hostitelský program podle něho zaručuje Ukrajincům, že budou mít kde bydlet, program pro příbuzné nikoli. Vznikl jako „okamžitá reakce na ruskou invazi“ a dnes byl ukončen příjem nových žádostí, uvedl Pursglove.

Oznámil rovněž, že nové žádosti o víza v rámci pokračujícího programu s hostiteli umožní Ukrajincům zůstat v zemi místo tří let pouze rok a půl.

Krok konzervativní vlády vyvolal kritiku mezi opozičními politiky. Podle stínového labouristického ministra pro imigraci Stephena Kinnocka „omezování rodinných práv“ v době pokračující invaze „vysílá Ukrajincům špatný signál o naší ochotě stát při nich“.

Mluvčí Skotské národní strany pro otázky vnitřní politiky zdůraznila fakt, že ministerstvo zrušení programu ohlásilo až poté, co skončil. „Ministerstvo vnitra dříve přislíbilo stát bok po boku s Ukrajinou. Ale nyní, když se blíží druhé výročí Putinovy nelegální války, se pokouší přijmout toto opatření nepozorovaně,“ uvedla mluvčí Alison Thewlissová.

13. července 2022

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!