Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Ozbrojené gangy vnikly do věznice na Haiti. Osvobodily čtyři tisíce vězňů

Svět

  21:58
Ozbrojené gangy vnikly do věznice v haitském hlavním městě a osvobodily převážnou většinu z přibližně 4000 uvězněných mužů, oznámila BBC s odvoláním na informace od místního novináře.

Ve věznici mimo jiné byli i členové gangu obvinění v souvislosti s vraždou prezidenta Jovenela Moïseho v roce 2021.

Násilí na Haiti se v posledních letech zhoršilo. Haiti patří mezi nejchudší země na americkém kontinentu a gangy usilující o svržení premiéra Ariela Henryho nyní kontrolují 80 procent hlavního města.

Poslední vlna násilí v zemi vypukla ve čtvrtek, kdy premiér odcestoval do Nairobi, aby zde jednal o vyslání nadnárodních bezpečnostních sil pod vedením Keni na Haiti. V pátek keňský prezident William Ruto uvedl, že s haitským premiérem podepsal dohodou a pracují na urychlení vyslání těchto jednotek.

Podle lednové zprávy Organizace spojených národů se loni obětí násilí ze strany haitských gangů stalo více než 8400 lidí, což je více než dvojnásobek počtu z roku 2022. Toto číslo zahrnuje mrtvé, zraněné a unesené.

Násilí se zvyšuje od zabití prezidenta Moïseho. Ten zatím nebyl nahrazen a od roku 2016 se v zemi nekonaly volby. Podle dohody se volby měly konat 7. února, kdy měl odstoupit nezvolený premiér Henry, avšak nestalo se tak.

Od odjezdu premiéra Henryho do Keni se nepokoje v Port-au-Prince stupňují a vůdce gangu Jimmy Chérizier, přezdívaný Barbecue, vyhlásil koordinovaný útok s cílem svrhnout premiéra.

„Všichni, ozbrojené skupiny v provinčních městech i ozbrojené skupiny v hlavním městě, jsme jednotní,“ prohlásil bývalý policista, který zřejmě stojí za několika masakry v hlavním městě.

Při vlně přestřelek v hlavním městě v posledních dnech zemřeli čtyři policisté a pět jich bylo zraněno. Francouzské velvyslanectví na Haiti o víkendu nedoporučilo cesty do hlavního města a jeho okolí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!