Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Svět

VIDEO: V chemičce na severu Francie vypukl požár, v okolí budou uzavřeny školy

Požár v chemické továrně Lubrizol ve francouzském městě Rouen. foto: Twitter.com/@paris_normandie

PAŘÍŽ - Rozsáhlý požár, který vypukl ve čtvrtek brzy ráno v chemické továrně Lubrizol ve městě Rouen na severu Francie, se hasičům podařilo zvládnout. Obyvatelé, evakuovaní z preventivních důvodů z půlkilometrového pásma v okolí továrny, by se měli vrátit do svých domovů ještě ve čtvrtek večer, oznámila agentura AFP. Podle úřadů si plameny nevyžádaly žádné oběti na životech.
  9:18aktualizováno  20:37

Oheň se podařilo dostat pod kontrolu a neměl by znovu vzplát, uvedl ministr vnitra Christophe Castaner. Připustil nicméně, že úplné uhašení možná potrvá několik dnů. Nicméně lidé žijící v okolí továrny se „od večera budou moci vrátit do svých domovů“, oznámil před novináři prefekt Pierre-André Durand.

Požár vypukl kolem 01:40 SELČ, ohlášen byl v 02:30 a bojovalo s ním nejméně 200 hasičů. V oblasti se vznášel hustý dým, uvedl prefekt Durand. Jak dodal, podle prvních odebraných vzorků kouř neobsahoval žádné závažné množství toxických látek. Prefektura nicméně raději vyzvala místní obyvatele, aby preventivně omezili své čtvrteční cesty v oblasti na minimum.

Školy ve 12 obcích a části Rouenu zůstanou i v pátek uzavřeny, pro žáky se znovu otevřou až v pondělí. Prefekt doporučil, aby lidé s křehčím zdravím v dotčených obcích raději zůstali doma až do páteční noci.

Veřejná doprava ve městě byla během čtvrtečního odpoledne postupně zastavena, ale od pátečního dopoledne by měla normálně fungovat. Prefekt toto opatření označil za neodůvodněné.

I díky preventivním opatřením nebyla podle prefekta znečištěna řeka Seina, nevyloučil však, že by se nějaké stopové znečištění mohlo objevit při přílivu. Tyto škody by však měly být rychle napravitelné. Každopádně nehrozí žádné ohrožení pitné vody, ujistil.

Továrna Lubrizol, která je klasifikována na úrovni chemičky v italském Sevesu, známé z roku 1976 únikem jedovatého dioxinu, zaměstnává asi 400 lidí. Vyrábí a prodává přísady do olejů, paliv či barev. Závod patří americké firmě Lubrizol Corporation, kterou vlastní společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta. Za vážný incident v podobě úniku páchnoucího plynu v roce 2013 musel podnik zaplatit pokutu 4000 eur (asi 103 000 Kč). Čtvrteční požár podle Lubrizolu zasáhl sklad, stáčírnu a administrativní budovu. „Příčiny zůstávají neznámé,“ uvedla firma. Požár vyšetřuje pr kuratura.

Ekologové se domáhají „strukturální reflexe“ ohledně přítomnosti nebezpečných podniků v srdcích francouzských měst.

Nad oblastí, kde se chemický provoz nachází, se ve čtvrtek podle reportéra AFP celý den vznášel 22 kilometrů dlouhý a šest kilometrů široký oblak dýmu. Kromě škol či veřejných budov bylo v Rouenu uzavřeno i mnoho restaurací a obchodů.

Autor: