Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Postřelil Němce brokovnicí a vzdal se trůnu. Zemřel italský princ Viktor Emanuel

Svět

  14:53
Ve věku 86 let v sobotu zemřel poslední italský korunní princ Viktor Emanuel Savojský (Vittorio Emanuele di Savoia). Informovaly o tom zahraniční agentury. Syn Umberta II., posledního italského krále, žil dlouhodobě ve Švýcarsku. Datum ani místo jeho pohřbu zatím nebyly zveřejněny.

Syn posledního italského krále princ Viktor Emanuel Savojský (23. prosince 2002) foto: Profimedia.cz

Rod Savojských vládl od středověku v Savojsku, oblasti na hranici dnešní Itálie, Francie a Švýcarska, a v Piemontu na severozápadě Itálie. Od roku 1861 vládli sjednocenému Italskému království. Po referendu z roku 1946, na jehož základě se stala Itálie po druhé světové válce republikou, byli mužští příslušníci rodu Savojských včetně posledního krále Umberta II. a jeho syna, korunního prince Viktora Emanuela ze země vypovězeni. Vrátit se do Itálie mohli až po zrušení zákazu v parlamentu v roce 2002. Viktor Emanuel se vzdal nároku na trůn, přesto nadále sídlil v Ženevě.

Viktor Emanuel Savojský se několikrát zapletl se zákonem. Například v roce 1978 byl zatčen na Korsice za to, že postřelil z brokovnice mladého Němce, který o několik měsíců později svému zranění podlehl. V listopadu 1991 byl sice zproštěn viny za zabití, ale byl odsouzen k šesti měsícům podmíněně za nezákonné držení zbraně. V roce 2010 jej zbavil soud v Římě obvinění v případu, ve kterém se zodpovídal z podezření ze zločinného spolčení v sektoru nelegálních hazardních her.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...