Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Na pompézní oslavy Putinova jubilea není doba. Štěně a Kadyrov se ale lísají

Lidé si Putinovo jubileum připomínají u obrazu ruského umělce Alexeje Sergijenka nazvaného Putin se štěnětem, který prezident dostal k narozeninám. (6. října 2022) foto: Profimedia.cz

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek slaví své 70. narozeniny a od svých podřízených dostává blahopřání. Nemilé vzkazy pak přichází z Ukrajiny, která se nadále brání ruské invazi. Místo velkolepých oslav tedy Rusko očekává, že si lidé jubileum připomenou skromně, jelikož na oslavu není nálada, píše portál Meduza. Putinovi odpůrci se pod hashtagem Zdechni sešli na Twitteru.
  15:50aktualizováno  19:33

V čele gratulantů nesměl chybět petrohradský umělec Alexej Sergijenko, který pro Putina vytvořil „remake“ svého slavného díla nazvaného Putin se štěnětem. „Tentokrát však ve větší velikosti,“ uvedl jeho zástupce pro agenturu RIA Novosti. Původní dílo má rozměry jeden krát jeden metr, nový umělecký objekt je dvakrát tak velký, prý kvůli novým teritoriálním ziskům Ruska.

„Putinův portrét se štěnětem v náručí na kopretinovém poli se v průběhu let stal jakousi ikonou ruského pop-artu. Dalo by se říci, že se stal populárním,“ uvedl autor v tiskové zprávě.

Dlouholetý šéf Kremlu měl v pátek v plánu účast na neformálním summitu některých států bývalého Sovětského svazu ve svém rodném Petrohradu, kde mu běloruský vůdce Alexandr Lukašenko předal svůj dar - traktor. Rozsáhlé oslavy avizoval v autonomním Čečensku jeho vládce Ramzan Kadyrov, ve zbytku Ruska se ale jubileum připomíná pouze skromně. Ruští činitelé si totiž uvědomují, že současná doba velkým oslavám v Rusku nepřeje, uvedl zpravodajský portál Meduza.

Putin, který zastává prezidentský úřad s čtyřletou přestávkou už od roku 2000, se ocitl v nesnadné situaci poté, kdy svým vpádem na Ukrajinu vyvolal největší napětí ve vztazích se Západem od kubánské krize v roce 1962. Ruská armáda na Ukrajině navíc poslední měsíc čelila jedné dílčí porážce za druhou a kritika ruského tažení už zaznívá i od řady ruských podporovatelů války.

Vřele a s nadšením

„Vlastenci číslo jedna na celém světě, prezidentovi Ruské federace Vladimiru Vladimiroviči Putinovi je dnes 70 let! Vítáme tento význačný den mimořádně vřele a s nadšením,“ napsal nicméně čečenský vůdce Kadyrov, který sám nejednou kritizoval stav „speciální vojenské operace“, tedy ruské invaze na Ukrajinu. V Čečensku tento autoritářský lídr již dříve při příležitosti prezidentových narozenin ohlásil například dostihy nebo otevření centra pro olympijskou přípravu judistů pojmenovaného po Putinovi, jenž se judu věnoval.

Velkolepý dar přivezl Putinovi do Petrohradu Lukašenko, který ruskému prezidentovi předal poukázku na traktor běloruské výroby. Podle agentury AP není známo, jak Putin reagoval, Lukašenko nicméně novinářům řekl, že má sám na zahradě model traktoru, který ruskému prezidentovi daroval v reálné velikosti.

Ironické poznámky týkající se Putinových narozeniny se naopak objevují v ukrajinských médiích, která upozorňují na videoprojev ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova určený ruským vojákům. Reznikov v den Putinových narozenin zopakoval, že Ukrajina už se současným šéfem Kremlu jednat nebude, vykreslil ruského lídra jako slabocha. „Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jezdí na frontu. Třeba do ostřelovaného Lysyčansku nebo do osvobozeného Izjumu. Náš prezident je se svou armádou. A kde je váš?“ řekl Reznikov.

V Rusku se v pátek Putin pompézních oslav pravděpodobně nedočká, napsal portál Meduza. „Nyní je lepší nic neslavit, není na to doba. Gubernátoři dokonce uvažují, že omezí výdaje na novoroční oslavy. Peníze na rozhazování teď nikdo nemá,“ řekl portálu nejmenovaný zdroj blízký Kremlu.

Jiný zdroj Meduzy má ještě další vysvětlení pro umírněnost oslav Putinových narozenin: „Nač připomínat, že náš prezident je už nějakou dobu důchodce?“

Dvě výročí v jednom

Ne všichni však ruskému vůdci přejí to nejlepší. Na Twitteru se pod hashtagem #сдохни (zdechni) objevila záplava příspěvků, které si různou měrou humoru či vkusu z Putina utahují. Objevují se zde básně velebící jeho smrt či fotomontáže zobrazující Putina, jak leží v rakvi.

Na pátek připadá rovněž výročí vraždy ruské novinářky a Putinovy odpůrkyně Anny Politkovské. Smrt ženy, která mimo jiné kritizovala ruský postup při válce v Čečensku a která byla zastřelena v Moskvě 7. října 2006, dosud nebyla plně objasněna. Některá ruská média spekulovala o podílu ruských tajných služeb a uvažovala, zda pro spáchání tohoto zločinu byl den Putinových narozenin vybrán náhodně.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!