Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Putin s mírem na Ukrajině vyčkává na příštího prezidenta USA, míní diplomat

Ruský prezident Vladimir Putin předsedá schůzce členů své bezpečnostní rady, vlády a šéfů orgánů činných v trestním řízení ve státní rezidenci Novo-Ogarjovo u Moskvy. (30. října 2023) foto: Reuters

Dokud ruský prezident Vladimir Putin nebude znát výsledky amerických prezidentských voleb, které se uskuteční v listopadu příštího roku, neuzavře mír na Ukrajině. Je o tom přesvědčen vysoce postavený činitel americké diplomacie, kterého citovala agentura Reuters. Panuje obava, že pokud americké volby vyhraje Donald Trump, mohla by výrazně oslabit podpora Washingtonu pro Kyjev.
  7:11

„Očekávám, že Putin neuzavře mír nebo smysluplný mír, dokud neuvidí výsledek našich voleb,“ řekl americký představitel, který se účastní jednání ministrů zahraničí Severoatlantické aliance v Bruselu.

Na dotaz, jestli je to jeho osobní názor, nebo názor americké administrativy, odvětil, že jde o „široce sdílený předpoklad“.

Exprezident Trump je považován za jasného favorita republikánských primárek, a v souboji o prezidentské křeslo by se tak znovu mohl postavit Joeovi Bidenovi, který ho porazil v roce 2020.

V aktuálních průzkumech je Trump mírným favoritem, když by ho podpořilo 51 procent voličů, zatímco Bidena 49 procent.

Demokratický prezident Biden od začátku války Ukrajinu vojensky i jinak rozsáhle podporuje. Trump opakovaně postup administrativy kritizoval a nechal se slyšet, že kdyby on byl prezidentem, dokázal by válku ukončit za 24 hodin.

Autoři: ,

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...