Putin přiletěl dopoledne do hlavního města SAE Abú Zabí, kde ho přivítali mimo jiné salvou z kanónu. Letadla také na obloze vytvořila obraz v barvách ruské vlajky. Poté ho přijal prezident Muhammad bin Zajd Nahaján, který ho nazval „drahým přítelem“, uvedla Al-Džazíra.
Podle prezidentské kanceláře diskutovali „o posílení vztahů a spolupráci s cílem zajistit stabilitu a pokrok v regionu“.
„SAE jsou největším ruských obchodním partnerem v regionu,“ řekl v Abú Zabí Putin. Podle agentury TASS jednal se svým protějškem o spolupráci v energetickém průmyslu a pokročilých technologiích.
V metropoli Saúdské Arábie se Putin setkal s korunním princem Muhammadem bin Salmánem, jemuž poděkoval za pozvání a uvedl, že ho původně očekával v Moskvě. „Ale plány se změnily,“ řekl Putin bez dalších podrobností.
Po zahájení invaze na Ukrajině loni v únoru Putin omezil cesty do zahraničí, letos také kvůli zatykači, který na něj kvůli zavlečení ukrajinských dětí do Ruska vydal Mezinárodní trestní soud (ICC). SAE ani Saúdská Arábie, stejně jako Rusko či USA, jurisdikci soudu neuznávají.
V Dubaji se v tyto dny koná klimatická konference OSN, které se Rusko účastní. Konference se podle agentury AP koná na území se speciální jurisdikcí OSN a není jasné, zda by návštěva konference mohla pro Putina znamenat riziko zadržení kvůli zatykači, který vydal ICC.
Putinova pozice ve světě se lepší
Ještě v létě se Putin na základě zatykače ICC nezúčastnil osobně summitu BRICS v Jihoafrické republice. Ta totiž patří mezi 120 států, které mají povinnost šéfa Kremlu na základě zatykače ICC zadržet. Putinova pozice se podle agentury Bloomberg od té doby ve více ohledech zlepšila.
„Ještě před několika měsíci se Vladimir Putin držel stranou od summitu BRICS. A teď se mu dostane přivítání s červeným kobercem ve dvou největších velmocích Perského zálivu,“ uvedl Bloomberg s odkazem na Putinovu návštěvu Saúdské Arábie a SAE.
Události se podle Bloombergu v poslední době v několika ohledech vyvíjejí způsobem, který je pro Putina výhodný. Ruská ekonomika se nehledě na protiruské sankce uplatňované západními zeměmi vzpamatovává a těží i z nebývalé úrody pšenice.
Ukrajinská armáda má naproti tomu problém vybojovat zpět svá území okupovaná Ruskem a američtí republikáni zatím blokují další pomoc amerického Kongresu Ukrajině. V Evropě je cítit únava ze zdánlivě nekonečných bojů na Ukrajině.
Rusku nahrává i skutečnost, že svět v poslední době přesměroval pozornost od ruské vojenské agrese na Ukrajině ke konfliktu mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás, podotýká také Bloomberg.
Symbolem měnících se časů je podle agentury také skutečnost, že ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se mohl zúčastnit konference Organizace pro spolupráci a bezpečnost v Evropě (OBSE), která se uskutečnila minulý týden v Severní Makedonii. V předchozím roce mu byla účast znemožněna.
Ve čtvrtek se Putin v Moskvě setká s íránským prezidentem Ebráhímem Raísím, s nímž by měl jednat také i o situaci na ropném trhu.