Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Když jinak nedáte. Putin souhlasil, že bude opět kandidovat na prezidenta

Svět

  12:33aktualizováno  15:49
Vladimir Putin uvedl, že ve volbách v březnu 2024 se bude opět ucházet o prezidentský úřad. Novinářům to sdělili účastníci rozhovoru s hlavou státu, který se uskutečnil po ceremonii v Kremlu při příležitosti Dne hrdinů vlasti. Jedenasedmdesátiletý Putin je u moci už téměř čtvrt století, nynější mandát mu vyprší v květnu příštího roku.

Podle agentury Interfax jeden z hostů ceremonie, na které prezident udělil vyznamenání vojákům bojujícím na ukrajinské frontě, Putina požádal, aby se voleb účastnil, a ten souhlasil. Kreml později na svých stránkách zveřejnil přepis rozhovoru, podle kterého se jednalo o Arťoma Žogu, předsedu parlamentu samozvané Doněcké lidové republiky na východě Ukrajiny.

„Nebudu zastírat, že jsem o tom v různých chvílích smýšlel různě. Ale teď, máte pravdu, teď je ten čas, kdy je třeba učinit rozhodnutí. Budu kandidovat na prezidenta Ruské federace,“ řekl Žogovi a dalším válečným veteránům Putin.

Ruský prezident se zatím otázkám na svou opětovnou kandidaturu vyhýbal, ačkoliv oznámení bylo podle západních médií pouhou formalitou. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov řekl, že bylo neplánované.

Ruský prezident se zatím otázkám na svou opětovnou kandidaturu vyhýbal. Agentura AP označila Putinovo vítězství ve volbách, které se budou konat od 15. do 17. března příštího roku, za „téměř jisté“ vzhledem k uvěznění potenciálních soupeřů z opozice či jejich vypuzení do emigrace.

I přesto, že loni v únoru vyslal své invazní síly na Ukrajinu, a zahájil tak vysoce nákladnou válku, která si vyžádala životy tisíců Rusů a vyvolala opakované útoky uvnitř Ruska, se Putin těší velké podpoře. Podle průzkumu nezávislého střediska Levada schvaluje jeho kroky přes 80 procent ruského obyvatelstva.

Putin je u moci už více než 23 let. Od srpna 1999 byl premiérem a v březnu 2000 poprvé zvítězil v prezidentských volbách. O čtyři roky později vítězství s přehledem zopakoval. S ohledem na ústavu se poté nemohl ucházet o třetí mandát v řadě, stal se proto premiérem a jako svého nástupce v prezidentském křesle si vybral Dmitrije Medveděva. V roce 2012 si s Medveděvem své funkce vyměnili: Putin opět vyhrál prezidentské volby, znovuzvolen byl pak i v roce 2018.

V lednu 2021 Putin podepsal zákon, který mu umožňuje ještě dvakrát kandidovat na post hlavy státu. Právní předpis vychází z navržených úprav ústavy, které Rusové odhlasovali v referendu v roce 2020. Prezident je v Rusku volen na šest let, Putin tak může být prezidentem až do roku 2036, kdy by mu bylo 83 let a měl by za sebou 36 let u moci.

V době přijetí ústavních dodatků se podle údajů Levady Putinova popularita propadla na 60 procent. Podle názoru některých analytiků mohl být tento pokles hlavním hnacím motorem války na Ukrajině, píše AP.

Prezidentské volby v Rusku budou třídenní. Volit se bude od 15., 16. a 17. března, rozhodla v pátek ústřední volební komise podle ruských médií.

„Velmi mnoho lidí vyzývá Putina, aby kandidoval a pokračoval v práci hlavy státu, a ujišťují, že má jejich plnou podporu. To skutečně bije do očí,“ řekl novinářům Putinův mluvčí Dmitrij Peskov podle státní agentury TASS.

Rozhodnutí uskutečnit volby během tří dnů přijala ústřední volební komise v poměru 13 ku jednomu hlasu, oznámila předsedkyně komise Ella Pamfilovová podle agentury Interfax.

Připomněla, že třídenní hlasování se v Rusku poprvé uskutečnilo během pandemie covidu-19 s cílem zvýšit bezpečnost voličů, ale postupem času se ukázalo, že tato podoba voleb se zamlouvá většině voličů i kvůli dalším výhodám. To podle ní potvrzují i průzkumy veřejného mínění.

Hlavní termín prezidentských voleb – 17. března příštího roku – odhlasovali ve čtvrtek ruští senátoři.

Spolupracovníci uvězněného opozičního předáka Alexeje Navalného zareagovali ve čtvrtek na vyhlášení termínu voleb spuštěním internetové kampaně, která má Rusy přesvědčit, aby hlasovali pro kohokoliv jiného než Putina.

„Pro Putina budou volby v roce 2024 referendem schvalujícím jeho počínání, schvalujícím válku (proti Ukrajině). Rusko by si mělo 17. března uvědomit, že většina si nepřeje vidět Putina v čele země,“ uvedl Navalného Fond boje proti korupci, který ruské úřady zakázaly jako „extremistickou“ organizaci. Organizátoři kampaně proti Putinovi vzkázali, že si dobře uvědomují, že výsledky voleb budou zfalšovány, ale za svůj úkol pokládají všem ukázat, že „Rusko už Putina nepotřebuje“.

Autoři: ,

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...