Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rozkol nacionalistů. S AfD nechce být ve frakci Le Penová ani česká SPD

Svět

  12:28aktualizováno  15:45
Zástupci francouzské strany Národní sdružení (RN) prohlásili, že v příštím europarlamentu nebudou zasedat spolu se zástupci německé strany Alternativa pro Německo (AfD). Stejný krok oznámilo i české hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Lídři stran se tak distancují od stále kontroverznějších vyjádření německých populistů v čele s Maximilianem Krahem. Ten v předsednictvu AfD končí, kampaň pozastavil také Petr Bystroň.

Osud evropské krajní pravice je necelé tři týdny před evropskými volbami nejistý. „AfD jde od provokace k provokaci... Nestačí se jen distancovat. Nastal čas, abychom se od tohoto hnutí jasně oddělili,“ řekla Le Penová.

„V návaznosti na nedávná prohlášení AfD s ní v příštím volebním období v Evropském parlamentu zasedat nebudeme,“ uvedla předtím zákonodárkyně Národního shromáždění Caroline Parmentierová. A francouzští národovci nejsou jediní. Stejný krok oznámila ve středu i česká SPD.

„SPD nebude v Evropském parlamentu zasedat ve frakci s německou Alternativou pro Německo (AfD). Předsednictvo hnutí SPD se důrazně distancuje a zároveň odsuzuje kontroverzní výroky čelních představitelů hnutí AfD, kteří ve svých vyjádřeních obhajují činnost bývalých příslušníků SS,“ uvedla mluvčí hnutí Barbora Šťastná. „SPD plně podporuje a následuje obdobný krok francouzského Národního sdružení Marine Le Penové,“ doplnila.

Poslední kapkou byly výroky lídra kandidátky AfD pro eurovolby Maximiliana Kraha, který v rozhovoru italským deníkem La Repubblica zlehčoval zločiny nacistických jednotek SS. „Nikdy neřeknu, že každý, kdo nosil uniformu SS, byl automaticky zločinec,“ řekl. Poznamenal, že mezi SS bylo sice hodně válečných zločinců, ale nebyl jím každý.

Jednotky SS, které byly ozbrojenou složkou nacistické strany NSDAP, střežily koncentrační tábory a vedly vyhlazovací válečnou taktiku. Během norimberských procesů po druhé světové války byly jednotky SS prohlášeny za zločinnou organizaci.

Francouzská strana vedená Marine Le Penovou se již několik let snaží oslovit mainstreamové voliče a distancovat se od své krajně pravicové minulosti, zatímco AfD zastává stále tvrdší názory, připomíná Politico.

Všechna zmíněná uskupení spadají do frakce Identita a demokracie (ID), jejíž zástupci se setkají ve čtvrtek v Praze u příležitosti zahájení závěrečné fáze kampaně SPD na Václavském náměstí. K utvoření politické skupiny je třeba 23 poslanců či poslankyň a musí v ní být zastoupena nejméně čtvrtina členských států.

Krah se z kampaně stahuje, Bystroň ji pozastavil

Krah ve středu oznámil, že už nebude vystupovat v kampani a skončí i v předsednictvu AfD. Uvedl, že strana si musí zachovat jednotu.

Potýkal se s aférou kvůli podezření z úplatků, ve které je zapletena také dvojka eurokandidátky AfD, spolkový poslanec českého původu Petr Bystroň. Kraha poškodil rovněž případ jeho dlouholetého spolupracovníka, který je podezřelý ze špionáže pro Čínu.

„Člověk se nemůže propadnout hlouběji než do božích rukou,“ napsal Krah v příspěvku na X. „To poslední, co nyní potřebujeme, je debata o mně. AfD si musí zachovat jednotu. Z tohoto důvodu se okamžitě vzdávám dalšího vystupování ve volební kampani a odstupuji z předsednictva strany,“ dodal.

Kampaň pozastavil také spolkový poslanec a dvojka na seznamu AfD Petr Bystroň. Ve středu sdělil, že pauzu v kampani učinil z rodinných důvodů. Bystroň, který je českého původu, čelí podezření, že dostával úplatky od proruské sítě. Poslanec to opakovaně popřel.

Deník Bild napsal, že spolupředsedové AfD Tino Chrupalla a Alice Weidelová se dlouhé týdny odmítali vůči Krahovi a jeho kauzám vymezit, nyní ale neměli jinou možnost než europoslance z pódia vykázat.

Autoři: ,

Prodej RD určeného k rekonstrukci
Prodej RD určeného k rekonstrukci

Bystřice pod Hostýnem - Hlinsko pod Hostýnem, okres Kroměříž
2 700 000 Kč