Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Velkolepé, gratulují Wildersovi vůdci krajní pravice. Orbán citoval Scorpions

Svět

  9:52
Velkolepý výkon a mimořádné vítězství, gratulovali vítězi nizozemských voleb Geertu Wildersovi vůdci stran krajní pravice řady zemí Evropy. Jako první blahopřál již ve středu večer maďarský premiér Viktor Orbán, známý svými protiimigračními postoji. Následovala představitelka francouzské krajní pravice Marine Le Penová či předseda belgické protiimigrační strany Vlámský zájem Tom van Grieken.

„Vítr změn je tady! Gratulace Geertu Wildersovi k vítězství v nizozemských volbách!“ napsal Orbán na sociální síti X s odkazem na známou rockovou baladu skupiny Scorpions Wind of Change. Ta ale ve svém textu reaguje na politické změny ve východní Evropě v roce 1989, pád Berlínské zdi a komunistických režimů mimo jiné i v Československu.

„Gratulace Geertu Wildersovi a PVV k jejich velkolepému výkonu v parlamentních volbách, který potvrzuje rostoucí oddanost obraně národních identit,“ uvedla bývalá předsedkyně francouzského nacionalistického Národního sdružení (RN) Marine Le Penová. „Je to proto, že existují lidé, kteří nechtějí vidět, jak v Evropě uhasíná národní pochodeň,“ dodala.

Podle šéfa belgické krajní pravice Toma van Griekena je jasné, že „lidé touží po skutečné změně“.

„A nejen v Nizozemsku, ale i ve Flandrech,“ dodal. Krajně pravicová strana Vlámský zájem se po volbách v roce 2019 stala v Belgii třetí nejsilnější stranou v celostátním parlamentu. Polepšila si o 15 mandátů a nyní tam má celkem 18 křesel.

„Stále více Evropanů požaduje v ulicích i u voleb, aby byly chráněny jejich národy, jejich hranice i jejich práva,“ okomentoval Wildersovo vítězství šéf španělské krajně pravicové strany Vox Santiago Abascal.

Vůdce italské krajní pravice Matteo Salvini označil Geerta Wilderse za přítele a pogratuloval mu k „mimořádnému volebnímu vítězství“. „Nová Evropa je možná,“ dodal šéf Ligy, která je rovněž známá svou protiimigrační rétorikou.

Autoři: ,