Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět

První Trumpova porážka. V primárkách ve Washingtonu vyhrála Haleyová

Republikánská prezidentská kandidátka Nikki Haleyová hovoří na předvolební akci v Portlandu (3. března 2024) foto: ČTK

Bývalá velvyslankyně Spojených států při OSN Nikki Haleyová v republikánských primárkách poprvé zvítězila, když exprezidenta Donalda Trumpa v neděli porazila v americkém hlavním městě Washingtonu. Informují o tom zahraniční agentury, podle nichž jde ale hlavně o úspěch symbolický, protože Trump nadále nominačnímu procesu dominuje.
  6:26

Dvaapadesátiletá politička Trumpa porazila v poměru 62,9 procenta ku 33,2 procenta a získala všech 19 zdejších delegátů. „Není překvapivé, že republikáni, kteří mají nejblíže k nefunkčnímu Washingtonu, odmítají Donalda Trumpa a všechen jeho chaos,“ uvedla v prohlášení mluvčí kampaně Hayleové Olivia Perezová-Cubasová. Hayleová se stala první ženou, jež kdy zvítězila v některém z republikánských nominačních hlasování.

Trumpova kampaň v reakci sarkasticky blahopřála Haleyové ke jmenování „královnou bažiny lobbisty a insidery z Washingtonu, kteří chtějí chránit nefunkční status quo“.

Washington je převážně demokratické město, registrovaných republikánů je v něm mezi zhruba 700 tisíci obyvateli jen kolem 23 tisíc a značná část z nich je umírněná. Trump zde v primárkách prohrál i v roce 2016.

I přes nynější úspěch považují agentury šance Haleyové získat republikánskou nominaci na prezidenta za mizivé. Trump ji v předchozích osmi nominačních hlasováních jasně porazil a očekává se, že vyhraje i prakticky ve všech dalších amerických státech.

K nominaci je potřeba získat 1 215 delegátů. Trump jich teď podle serveru NBC News má 247, Haleyová 43.

Pokud se předpoklady potvrdí, střetne se sedmasedmdesátiletý politik v listopadových volbách s demokratickým prezidentem Joem Bidenem. Trumpa zatím průzkumy veřejného mínění vidí jako mírného favorita takovéhoto klání.

23. února 2024

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!