Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Volby v Izraeli: Netanjahu se svými spojenci nezískal jasnou převahu, do vlády pozval i soupeře

Svět

  21:29aktualizováno  24. března 9:17
Jeruzalém - Předběžné výsledky izraelských voleb zatím nedávají pravicové straně Likud premiéra Benjamina Netanjahua šanci na snadné získání partnerů do příští koaliční vlády. Likud je ale podle nich znovu vítězem voleb a má nyní 30 ze 120 křesel, s případnými koaličními partnery pak 59 mandátů. Hned za Likudem je centristická strana Ješ Atid se 17 mandáty. Netanjahu už soupeře vyzval k účasti ve své vládě, jinak prý zemi hrozí další volby.

Po sečtení téměř 90 procent odevzdaných hlasů má Likud 30 křesel, jeho tradiční koaliční partneři ze dvou velkých náboženských stran Šas a Jednotný judaismus tóry mají 16 mandátů. Netanjahu už oslovil i vůdce krajně pravicové Náboženské sionistické strany, která má nyní šest křesel a prosazuje anexi palestinského Západního břehu Jordánu.

Izraelského premiéra možná čeká další Pyrrhovo vítězství. Navíc ho může dohnat obvinění z trestných činů

Ve své středeční první reakci na volební výsledek premiér vyzval své politické soupeře, aby se s ním spojili v příští vládě s tím, že jinak by Izrael mohly čekat páté volby od roku 2019. Řekl, že jeho politiku sdílí „jasná většina“ nově zvoleného parlamentu. V příštích dnech plánuje hovořit se všem zvolenými poslanci se záměrem zjistit, kdo z nich bude ochotný sestavit s ním stabilní vládní koalici. Jedinou alternativou k tomu jsou podle něj další volby.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dostal očkování na covid-19.
Izraelci navzdory nebezpečí nákazy koronavirem demonstrovali proti Benjaminu...

Podobně zablokovaný výsledek přinesly volby i před rokem, ale tehdy se Netanjahuovi podařilo do koalice získat tehdejšího oponenta Bennyho Gance a jeho stranu Modrá a bílá. Té nyní hrozilo, že se do parlamentu nemusí dostat, ale podle předběžných výsledků má zatím osm k křesel a je čtvrtá nejsilnější.

Netanjahu ve středu ocenil své stranické spolupracovníky za „mimořádný výsledek“.

Na twitteru mu už blahopřál český premiér Andrej Babiš. „Gratuluji k vítězství strany Likud v parlamentních volbách a přeji hodně sil do koaličních vyjednávání. Izrael je strategickým partnerem České republiky a já se těším na pokračování spolupráce mezi našimi zeměmi,“ stojí v tweetu.

Nacionalistická strana Jamina, kterou vede exministr obrany Naftali Bennett, má zatím sedm parlamentních míst a Netanjahu už dnes s Bennettem hovořil. Bennett své koaliční záměry odmítl sdělit. „Udělám pouze to, co bude dobré pro Izrael,“ citoval jej jeho mluvčí.

Úterní izraelské volby byly čtvrté od jara 2019 a druhé od začátku epidemie covidu-19. Volební účast dosáhla 67,2 procenta.

Netanjahu v předvolební kampani vyzdvihoval především úspěšnost očkování proti nemoci covid-19 v zemi. Skoro polovina Izraelců již dostala obě dávky vakcíny. Popularitě premiéra naopak mohl uškodit soudní proces, v němž je obviněn z korupce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!