Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Polsku zatkli podezřelé z útoku kladivem na spolupracovníka Navalného

Svět

  12:14aktualizováno  16:32
Ve Varšavě byli 3. dubna zadrženi dva podezřelí z útoku na Leonida Volkova, spolupracovníka ruského opozičníka Alexeje Navalného. Polští občané údajně Volkova přepadli v blízkosti jeho domova ve Vilniusu. Podle litevských vyšetřovatelů za tím zřejmě stojí Rusko. Polský premiér Donald Tusk pak oznámil, že zadržen byl i běloruský občan, který atentát nařídil.

Polská policie uvedla, že dvojici zadržela na základě evropského zatykače a že případem se zabývá prokuratura ve varšavské čtvrti Praga. Tusk v této souvislosti připomněl také zadržení dalších spolupracovníků ruských tajných služeb, včetně Poláka podezřelého z příprav atentátu na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

„Potenciální atentátník na prezidenta Zelenského, Polák jednající v dohodě s ruskými službami, byl zadržen před dvěma dny. Bělorus pracující pro Rusy, který nařídil dvěma Polákům atentát na Navalného spolupracovníka, byl také zadržen. Útočníci jsou už ve vazbě. Spojeni jsou s prostředím ultras mezi fotbalovými fanoušky. To bylo jen v dubnu. Pro kolaboranty s ruskými službami nebude žádná shovívavost. Železem vypálíme každou zradu a pokus o destabilizaci,“ napsal Tusk na síti X.

O zadržení podezřelých v Polsku v pátek informoval nejdříve litevský prezident Gitanas Nauséda. „Děkuji Polsku za velmi dobrou práci, mluvil jsem o tom s polským prezidentem Andrzejem Dudou,“ uvedl Nauséda.

Poděkoval také litevským tajným službám, které vykonaly „nejdůležitější přípravné práce“. „Dvě osoby podezřelé z agrese vůči lídrovi ruské opozice Leonidu Volkovi zadrželo Polsko,“ řekl Nauséda podle agentury AFP.

Volkov sám na síti X napsal, že zatím nezná podrobnosti o zadržených. „Viděl jsem ale, s jakou energií a vytrvalostí litevská policie v uplynulém měsíci na tomto případu pracovala a jsem velmi rád, že to přineslo výsledky“, podotkl. Později dodal, že je mimořádně důležité vyšetřit a odhalit veškeré linky vedoucí od ruského prezidenta Vladimira Putina až „k chlápkovi s kladivem“.

Volkovovi v březnu před jeho domem ve Vilniusu neznámý útočník rozbil okénko auta, nastříkal slzný plyn do očí a potom ho začal bít kladivem. Volkov utrpěl mimo jiné zlomeninu ruky, pohmožděniny na hlavě a poranění nohy. Podle svých slov utrpěl zhruba patnáct ran kladivem do nohy.

Podle litevských vyšetřovatelů jsou dva lidé zadržení v Polsku obviněni z toho, že Volkovovi úmyslně ublížili na zdraví kvůli jeho politickému přesvědčení.

Volkov v minulosti působil jako koordinátor Navalného sítě regionálních štábů. Navalnyj podle ruských úřadů přišel o život 16. února ve věznici a jeho spolupracovníci za smrt činí zodpovědného ruského prezidenta Vladimira Putina. Na úmrtním listě stojí, že zemřel přirozenou smrtí.

Autoři: ,