Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusové zatkli dva své vojáky, měli zavraždit civilisty včetně dvou dětí

Ulice města Volnovacha (21. srpna 2023) foto: Profimedia.cz

Ve východoukrajinském městě Volnovacha, které v současné době okupuje Rusko, někdo zabil devět lidí včetně dvou dětí. Ruští kriminalisté v té souvislosti zadrželi dva vojáky, kteří sloužili v ruské armádě na základě kontraktu.
  13:10aktualizováno  21:29

Obětí masové vraždy se v pátek 27 října stal manželský pár s dvěma dětmi a dalších pět lidí, kteří se nacházeli v domě. Podle původních zpráv v ruských médiích předcházela střelbě hádka, ale na sociálních sítích se objevily snímky zachycující oběti, jak leží v postelích, a tvrzení, že vrazi použili brýle s nočním viděním a zbraně s tlumičem.

Ruský list Kommersant uvedl, že byli zatčeni dva vojáci. „Jde o ruské vojáky z Dálného východu, kteří sloužili v ozbrojených silách na základě kontraktu. Podezřelí byli zadrženi a předvedeni k vyšetřovatelům. Pokračují vyšetřovací a procesní úkony s cílem zjistit všechny okolnosti toho, co se stalo, a také zajistit důkazy. Podle předběžných zjištění byl motivem zločinu konflikt,“ uvedl na sociální síti Telegram Vyšetřovací výbor Ruské federace, který v zemi funguje jako federální kriminální ústředna.

Obec Volnovacha, kde k vraždě došlo, se nachází v ukrajinské Doněcké oblasti na východě země a před ruskou invazí v ní žily asi dvě desítky tisíc obyvatel. Ruské vojsko toto město, které bylo podle dostupných zpráv v bojích silně poničeno, obsadilo loni v březnu a od té doby ho okupuje. Moskva považuje Volnovachu – stejně jako řadu dalších okupovaných míst na Ukrajině – za ruské území. Ukrajinská armáda se snaží Rusy zabrané území dobýt zpět.

Volnovacha

Volnovacha

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,