Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Naštvaly ho americké půtky o peníze? Zelenskyj zrušil projev v Kongresu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu v americkém Kongresu (21. prosince 2022) foto: AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně zrušil svůj plánovaný virtuální projev v americkém Senátu. Na zákonodárce měl v úterý apelovat, aby urychleně přijali zákonný balík, jehož návrh mimo jiné počítá s 61 miliardami dolarů (asi 1,38 bilionu korun) pro vojenskou i ekonomickou podporu Ukrajiny.
  21:25aktualizováno  22:23

O zrušení projevu informovala agentura AFP s odvoláním na šéfa demokratické většiny Senátu Chucka Schumera a ukrajinské servery.

„Zelenskyj se nemohl připojit k našemu brífinku v 15:00 (21:00 SEČ), něco se stalo na poslední chvíli,“ uvedl Schumer podle serveru Ukrajinska pravda. Proč Zelenskyj přes videohovor nemohl vystoupit Schumer neupřesnil, podotýká ruskojazyčný web stanice BBC.

Spojené státy jsou největším vojenským podporovatelem Ukrajiny v její obraně proti ruské invazi; od 24. února loňského roku podle amerického ministerstva zahraničí napadené zemi poskytly pomoc v hodnotě 44,2 miliard dolarů (asi 997 miliard korun).

Další pomoc Ukrajině, kterou slíbil demokratický prezident Joe Biden, je však nyní v ohrožení kvůli protestům kongresových republikánů, kteří schválení podmiňují zpřísněním americké imigrační politiky.

Předseda Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických Mike Johnson v úterý řekl svým republikánům, že rozsáhlé změny v politice na hranicích USA budou problémem při vyjednávání o balíček bezpečnostních potřeb ve výši 106 miliard dolarů kvůli válkám na Ukrajině a v Izraeli.

Johnson v úterý ráno přednesl tvrdé poselství před utajovanými brífinky, které Bidenova administrativa uspořádala, aby zdůraznila, jak zoufale je pomoc potřebná.

Biden tlačí na neochotný Kongres, aby schválil balíček vojenské, ekonomické a humanitární pomoci, ale vnesení bezpečnosti hranic do jednání ztížilo pokrok.

Dalšími položkami v projednávaném zákonu jsou peníze pro Izrael či prostředky na posílení ostrahy na americko-mexické hranici, kam letos v rekordních počtech přichází migranti prchající především ze zemí latinské Ameriky.

Nejvýše postavený republikán v Senátu Mitch McConnel v úterý své kolegy vyzval, aby pro zákon, který nebude obsahovat změny v azylové politice, nezvedali ruku.

Aby balík Senátem prošel, musí se pro něj vyslovit tři pětiny horní komory Kongresu, tedy se všemi demokraty alespoň devět republikánů. O jeho přijetí požádala Kongres americká vláda už v říjnu. Nyní Bílý dům varuje, že vládě nejspíše do konce roku dojdou peníze na vyzbrojování Ukrajiny.

Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak, který je na návštěvě USA, řekl, že ztráta americké pomoci by vytvořila velké riziko, že Ukrajina válku s Ruskem prohraje.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!