Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Muslimští duchovní odmítli pohřbít vraha kněze: Nepošpiníme islám touto osobou

Svět

  12:09aktualizováno  13:57
Saint-Étienne-du-Rouvray - Muslimští představitelé domovského města Adela Kermiche, pachatele úterní vraždy duchovního ve francouzském Saint-Étienne-du-Rouvray, odmítli mladíkovo tělo připravit k pohřbu. „Nehodláme pošpinit naši víru jakýmkoliv spojením s džihádisty. Tento čin je neodpustitelný.“ Informovala o tom světová média.

Kostel v Saint-Etienne-du-Rouvray, dějišti teroristického útoku. Pietního shromáždění k uctění památky zavražděného kněze se účastnili i místní muslimové. foto: ČTK

Noži vyzbrojená dvojice Adel Kermiche a Abdel Malik Petitjean vtrhla do kostela během dopolední mše, držela v zajetí šest lidí a zavraždila šestaosmdesátiletého kněze Jacquese Hamela. Policisté útočníky zastřelili poté, co s rukojmími vyšli z kostela. K činu se přihlásila organizace Islámský stát, která ve středu zveřejnila video, na němž útočníci přísahají věrnost jejímu vůdci abú Bakrovi Bagdádímu.

Představitelé islámu v Saint-Étienne-du-Rouvray odmítli připravit Kermicheovo tělo k pohřbu s tím, že nehodlají poskvrnit islám jakýmkoliv spojením s džihádisty. „Nepošpiníme islám touto osobou,“ potvrdil francouzskému deníku Le Parisien Mohammed Karabila, prezident lokální muslimské kulturní asociace a místní imám.

Ostatní členové muslimské komunity městečka v Normandii toto rozhodnutí podpořili. „Co ten člověk udělal, je neodpustitelné,“ řekl pětadvacetiletý Khalid El Amrani.

Francouzská vlajka a růženec jako vyjádření úcty islamisty zavražděnému knězi...
Lidé nosí květiny a svíčky ke kostelu, dějišti útoku.

Starosta Saint-Étienne-du-Rouvray teprve rozhodne, zda bude Kermicheovo tělo nakonec vůbec pohřbeno ve městě.

Papež: Islám neznamená násilí. Každé náboženství má své radikály i zločince

Také čeští muslimové vraždu kněze odsoudili. Čin se podle Islámské nadace v Praze příčí pozemským i duchovním zákonům. Organizace už dřív odsoudila také teroristický útok ve francouzském městě Nice, při kterém zahynulo víc než 80 lidí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!