Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět

Šéf amerických extremistů je vinen z přípravy útoku na Kapitol, hrozí mu až 20 let vězení

Zakladatel krajně pravicové milice Oath Keepers Stewart Rhodes na protestu ve Washintonu (25. června 2017) foto: AP

Porota ve Washingtonu v noci na středu uznala vinným zakladatele krajně pravicové milice Oath Keepers (Strážci přísahy) Stewarta Rhodese obviněného z „rozvratného spiknutí“ v souvislosti s nepokoji v budově Kapitolu z 6. ledna 2021. Rhodesovi hrozí až dvacet let za mřížemi.
  9:02

Verdikt je významným vítězstvím pro americké ministerstvo spravedlnosti, píše agentura Reuters. Porota o výsledku rozhodla po třídenním rokování a téměř dvouměsíčním procesu s Rhodesem a dalšími čtyřmi členy skupiny. I ty porotci uznali vinnými.

Na Kapitol při společné schůzi obou komor amerického Kongresu, která se chystala formálně potvrdit vítězství současného amerického prezidenta Joea Bidena ve volbách, 6. ledna zaútočili příznivci tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa. Ten po volbách začal bez důkazů tvrdit, že hlasování provázely rozsáhlé volební podvody a že mu demokraté vítězství „ukradli“.

Rhodes tehdy do budovy Kapitolu nevstoupil, byl ale obviněn z plánování násilné vzpoury, která by zabránila předání prezidentského mandátu.

Žalobci dříve uvedli, že se obvinění na události 6. ledna připravovali a trénovali na ně. Rhodes se hájil, že žádný plán útoku neexistoval a stoupenci skupiny jednali na vlastní pěst.

Bývalý právník Rhodes je zakladatelem Oath Keepers, která byla jednou z vícero extremistických skupin, jejichž členové loni 6. ledna 2021 dorazili k budově Kongresu. Její název odkazuje na přísahu, kterou ve Spojených státech skládají veřejní činitelé, především pak na pasáž o ochraně ústavy před „vnějšími i domácími“ nepřáteli.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!