Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Číně roste počet respiračních onemocnění. Znepokojená WHO žádá o další data

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyjádřila znepokojení nad aktuálním nárůstem respiračních onemocnění v Číně a zemi požádala, aby jí poskytla o těchto chorobách podrobné informace. Čínské úřady na tiskové konferenci 13. listopadu informovaly, že respiračních onemocnění v zemi přibývá.
  6:54

„WHO poslala Číně oficiální žádost o podrobné informace o nárůstu respiračních onemocnění a hlášených ohniscích zápalů plic u dětí,“ uvedla WHO na sociální síti X. Mluvčí organizace agentuře AFP sdělil, že doporučuje dodržovat běžná opatření snižující riziko infekce.

Čínské úřady podle zprávy WHO tento vyšší počet nemocných přičítají zrušení protipandemických opatření v souvislosti s covidem-19 a oběhu choroboplodných zárodků, které způsobují známé nemoci od chřipky přes zápal plic po zmíněný covid-19.

Čína i WHO v minulosti čelily vážným otázkám ohledně transparentnosti informování o prvních případech covidu-19, které se vyskytly ve městě Wu- chan na přelomu let 2019 a 2020, podotýká Reuters.

WHO ve středeční zprávě uvedla, že zaznamenala výskyt zápalu plic bez určeného původu u dětí v severní Číně. Podle organizace není jasné, zda tyto případy souvisejí s celkovým nárůstem respiračních infekcí, který čínské úřady už nahlásily, nebo se jedná o nové propuknutí nemoci.

Zdravotnická organizace uvedla, že Čínu požádala o dodatečné epidemiologické a klinické informace a laboratorní výsledky z těchto ohnisek nákazy. Požádala také Peking o další data, pokud jde o trendy v cirkulaci známých patogenů a aktuální zatížení systémů zdravotní péče.

WHO současně obyvatelům Číny doporučila, aby dodržovali vhodná opatření ke snížení rizika onemocnění respiračními chorobami – včetně očkování, udržování odstupu od nemocných, pobytu doma v případě nemoci, vyšetření a lékařské péče podle potřeby, nošení masek, častého větrání a pravidelného mytí rukou.

13. listopadu 2023

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!