Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Překvapení v Polsku. Přijel princ William, vojákům děkoval za pomoc Ukrajině

Svět

  19:44
Britský princ William přicestoval do Polska. Na předem neohlášené návštěvě přijel poděkovat britským a polským vojákům zapojeným do poskytování podpory Ukrajině. Osobní návštěvu si následník trůnu prý velmi přál.

Zároveň se měl setkat s uprchlíky, kteří ze země utekli před ruskou invazí, a vyslechnout si jejich příběhy, informovala agentura Reuters.

Následník britského trůnu odcestoval do Rzeszówa na jihovýchodě Polska, kde se setkal s ministrem obrany Mariuszem Blaszczakem a promluvil si s příslušníky polských obranných sil a britskými vojáky, kteří jsou zde umístěni.

Britské nasazení v Polsku je součástí posilování sil NATO na jeho východním křídle po ruské invazi na Ukrajinu.

Cesta, která nebyla předem ohlášena, se koná za přísných bezpečnostních opatření. Mluvčí prince uvedl, že William si velmi přál, aby se návštěva Polska uskutečnila, a že si ji osobně vyžádal.

„Jsem zde, protože chci osobně poděkovat polským a britským vojákům, kteří pracují v úzkém a zásadním partnerství,“ uvedl princ William v prohlášení pro polská média. „Chci také vzdát hold inspirující lidskosti polského lidu. Otevřeli jste svá srdce stejně jako své domovy,“ dodal.

Po návštěvě Rzeszówa se princ chystá do Varšavy, aby navštívil kancelářský blok, který byl přestavěn na ubytovací centrum pro asi 300 ukrajinských žen a dětí, které uprchly před válkou.

Princ William ve čtvrtek položí věnec u hrobu neznámého vojína v polském hlavním městě, kde jej během své státní návštěvy v roce 1996 položili i jeho prarodiče, královna Alžběta II a její manžel princ Philip. Poté se setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou.

„Při zítřejším setkání s prezidentem Dudou znovu zdůrazním hluboké vztahy mezi našimi národy a zdůrazním svou trvalou podporu a vděčnost polskému lidu,“ řekl.

Svou návštěvu Polska, kam William zavítal poprvé od roku 2017, kdy zde byl se svou manželkou Kate, princ zakončí návštěvou místní jídelny, kde pozdraví mladé ukrajinské uprchlíky, kteří se ve Varšavě usadili.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,