Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Záhada z odvrácené strany Měsíce. Nefritový králík 2 objevil ‚neobvykle zbarvenou gelovitou látku‘

Snímek z Nefritového králíka 2 foto: China Lunar Exploration Project

PRAHA - Čínské lunární vozítko Nefritový králík 2 si připsalo nečekaný objev. Na odvrácené straně Měsíce nalezlo látku, která je podobná gelu. Materiál je podle státního deníku People’s Daily „neobvykle zbarvený“ a vědci si v současnosti lámou hlavu nad jeho původem.
  16:27

„Vozítko Nefritový králík 2, součást čínské mise Čchang-e 4, objevilo neobvykle zbarvenou ‚gelovitou‘ látku během svých průzkumných aktivit na odvrácené straně Měsíce,“ popsal na Twitteru čínský deník. Podle serveru Space.com je objev součástí „jízdního deníku“ vozíka, kam jsou zapisována veškerá data o provozu. Na látku narazilo vozítko 28. července během „dne 8“ průzkumné mise v regionu s mnoha malými krátery.

Řidiči Nefritového králíka 2, kteří pracují na misi Čchang-e 4, chtěli ten den vozítko dát do režimu spánku, ale náhle si všimli kráteru se zvláštním materiálem. Vypadal prý jako gel. Zavolali tak hlavní vědce mise a jali se kráter prozkoumat. Materiál v kráteru byl totiž „výrazně odlišný od okolní měsíční půdy“.

Zatím se na veřejnost nedostaly žádné další zprávy o objevu, vše je necháno na čínských vědcích. Britský astrofyzik Mahesh Anand, působící jako viceprezident Královské astronomické společnosti Spojeného království, ale pro média uvedl, že by mohlo jít o jemné vulkanické sklo, které vzniká při dopadu meteoritu.

„Je však extrémně vzrušující, že byl takový objev učiněn v malém kráteru. Značilo by to, že pod povrchem může být naprosto jiný materiál,“ uvedl Anand. „A mohlo by to být ještě zajímavější, pokud by se ukázalo, že látka je podobná vodě či ledu. Předpokládá se totiž, že na jižním pólu Měsíce by mohl být pod nánosem prachu led.“

I přes své nadšení však vědec dodal, že spíš věří, že jde o sklo vzniklé vysokými teplotamim, přičemž k této teorii se kloní i další vědci, jako například Walter Freeman ze Syracuse University.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat