Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Záporožská elektrárna byla na pokraji jaderné nehody, uvádí Enerhoatom

Záporožská jaderná elektrárna za řekou Dněpr. Vodní překážka se po zničení Kachovské přehrady značně ztenčila. (27. června 2023) foto: AP

Ukrajinská Záporožská jaderná elektrárna, kterou kontrolují Rusové, byla v noci na dnešek na pokraji jaderné nehody kvůli přerušení vnějších dodávek proudu. Oznámila to ukrajinská státní společnost Enerhoatom, která elektrárnu provozovala před ruskou invazí.
  14:03

„Uplynulou noc v Záporožské elektrárně nastala totální porucha,“ oznámil Enerhoatom na síti Telegram. Dodal, že dodávky proudu byly obnoveny po několika hodinách. „Okupační síly se nestarají o bezpečnost Záporožské jaderné elektrárny,“ uvedl šéf Enerhoatomu Petro Kotin.

Ukrajinský provozovatel předtím informoval, že elektrárna se během nočního blackoutu musela spolehnout na dieselové generátory, což ohrozilo bezpečnost největší jaderné elektrárny v Evropě. V elektrárně nadále pracují ukrajinští odborníci a od září 2022 situaci na místě monitorují i kontroloři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Elektrárna, která leží na východním břehu řeky Dněpr v Ruskem okupované části Záporožské oblasti, byla nucena k opatření přistoupit poté, co bylo přerušeno záložní i hlavní vedení pro dodávky elektřiny. Enerhoatom neuvedl přesný důvod výpadku proudu, ale sdělil, že elektrárna byla odpojena od hlavního vedení během leteckého poplachu, informoval deník The Kyiv Independent.

Podle Enerhoatomu se „všech 20 dieselových generátorů automaticky spustilo a osm z nich bylo později ponecháno v chodu“. Díky úsilí ukrajinských specialistů bylo hlavní elektrické vedení opraveno zhruba v 7:00 místního času.

Hlavní nebezpečí přerušení vnějších dodávek elektřiny spočívá v tom, že kvůli odpojení chladicích čerpadel od elektřiny by se mohl přehřát čtvrtý reaktor elektrárny. Ruské okupační síly ho udržují v režimu takzvané horké odstávky. „Blok potřebuje naléhavě převést do režimu studené odstávky,“ upozornil dnes Enerhoatom.

Autoři: ,