Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Závody o přijetí eura zvolňují

Svět

  12:22
PRAHA - Nové země Evropské unie začínají zvolňovat své snahy o přijetí jednotné evropské měny eura. V poslední době se už veřejně zpochybňuje řada termínů, kdy by kandidátské země mohly vstoupit do eurozóny.

Euro foto: Repro LN

Po České republice, která vzdala přijetí eura v roce 2009, byl zpochybněn cíl Maďarska zavést euro v roce 2010. Guvernér maďarské centrální banky Zsigmond Járai prohlásil, že kvůli vysokým rozpočtovým schodkům v letošním a příštím roce je reálné přijmout euro až v roce 2013.

Vysoké schodky veřejných financí jsou ovšem důvodem, který může zpomalit i vstup Česka do Evropské měnové unie. Zatím vláda plánuje přijmout evropskou měnu za pět let. "Pravděpodobnost, že dojde k revizi termínu, je vysoká," říká analytik David Marek z Patria Finance. Zpoždění připouštějí i další odborníci. "Pravděpodobnější je rok 2011," uvedl již dříve hlavní ekonom České spořitelny Viktor Kotlán.

Dodržení termínu žádá tvrdou reformu
Podle Davida Marka je sice původní termín - rok 2010 - stále ve hře, ale po volbách v příštím roce by muselo dojít k tvrdé reformě veřejných financí. "Realita může být ovšem taková, že výsledkem by mohly být úvahy o zpoždění o jeden až dva roky," upozorňuje na důsledky voleb Marek.

Současný favorit voleb podle výzkumů veřejného mínění - ODS -nemá totiž přesně stanoveno, kdy euro přijme. Přijetí eura je podle poslance ODS Martina Kocourka vedlejším produktem ozdravení veřejných financí a ekonomiky.

"Stěžejní je pro nás co nejdříve splňovat kritéria nutná pro přijetí eura," říká Kocourek s tím, že potom je už věcí politického rozhodnutí, kdy se euro přijme. "K euru bychom měli přistoupit v okamžiku, kdy výnosy budou co nejvíce převyšovat náklady," dodává.
Pro to, kdy se eurem bude platit v českých obchodech, je nutné splnit řadu podmínek. S plněním kritérií, jako je růst cen, výše úroků nebo celkové zadlužení země, nemá Česko potíže. Zatím jediným problémem je výše schodků veřejných financí, která se musí dostat pod tříprocentní podíl na ekonomickém výkonu země, aby Češi mohli vyměnit koruny za eura.

Česká republika patří mezi méně připravené kandidáty
Potíže s přijetím eura bude mít Česko i podle nejnovější studie rakouské instituce Capital Invest. Česká republika patří podle ní mezi méně připravené kandidáty na přijetí jednotné evropské měny. Cesta Polska, České republiky a Maďarska k euru se zdá být plná nástrah, uvedla analytička Capital Invest Margaret Strasserová.

I další země se však musí vypořádat s překážkami na cestě k euru. Vstup Litvy a Estonska může totiž ohrozit zvýšení cen zemního plynu, který těmto státům dodává ruská státní společnost Gazprom. Pokud by došlo ke zvýšení cen dodávek plynu, přijetí eura v roce 2007 by v těchto zemích mohlo být ohroženo. Baltské země by totiž nesplnily podmínku nízké inflace.

V současnosti Gazprom prodává plyn těmto zemím levněji než například Polsku. Své ceny hodlá proto ruská firma zvýšit na polskou úroveň, což by zvýšilo růst cen zboží a služeb v Litvě a Estonsku. Tím by plány na přijetí eura byly ohroženy.

Autoři:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...