Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Při letecké show v americké Nevadě se zřítil československý stroj Delfín, pilot zahynul

Svět

  8:58
Pilot letounu Aero L-29 Delfín československé výroby zahynul v neděli při leteckých závodech na západě USA. Jeho stroj se zřítil během show v Renu v Nevadě a začal hořet, informovala stanice NBC News.

Stejné závody se v roce 2011 staly dějištěm obrovského neštěstí, při němž zahynulo 11 lidí a desítky dalších lidí byly zraněny.

Letoun Aero L-29 Delfín se zřítil během letecké show Reno Air Races za sloupem, který vyznačoval dráhu závodu.

Podle vyjádření amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) stroj spadl „za rezidenční oblastí“ v Renu. Identitu zemřelého pilota úřady nezveřejnily. Záběry neštěstí se objevily na platformě YouTube.

V roce 2011 zemřelo v Renu 11 lidí, když se jedno z letadel zřítilo do divácké zóny. Bezmála 70 dalších lidí tehdy utrpělo zranění.

Původně vojenský cvičný letoun Aero L-29 Delfín vyvinuli koncem 50. let v Aeru Vodochody, první exemplář vzlétl v roce 1959. V letech 1963 až 1974 vzniklo více než 3500 letounů, které se staly standardním cvičným strojem armád Varšavské smlouvy.

Kromě cvičné varianty existovala i průzkumná či akrobatická verze. V mnoha zemích, zejména na africkém a asijském kontinentu, sloužily L-29 také jako lehké bitevníky.

Autoři: ,