Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ze Strausse-Kahna si utahuje reklama na chipsy

Evropa

  12:08
Média se ve svém zpravodajství věnují především politickým špičkám. Přitom občas za ty skutečně důležité nitky tahají lidé v zákulisí. V dnešní ekonomicky rozkolísané době důležitou roli hrají třeba ekonomičtí poradci státníků. Německá kancléřka Angela Merkelová si nyní vybrala nového hospodářského experta, čímž dnešní trafiku začnu.

Dominique Strauss-Kahn foto: Reuters

Již před pár dny vyšlo najevo, že vedoucím "oddělení 4" a zároveň ekonomickým poradce kancléřky se od července stane Lars-Hendrik Röller. Tento zkušený akademik, který byl také šéfekonomem Evropské komise, nahradí Jense Weidmann. (Odešel do čela Bundesbanky.) Deník Süddeutsche Zeitung 52letého Röllera charakterizuje jako liberála, nikoliv ale jako tržního radikála. Údajně je mimo jiné rovněž zastáncem malé, ale efektivní regulace. Teď bude tedy zajímavé sledovat, zda-li bude v době, kdy se rozhoduje o budoucnosti eura, nějak výrazněji rozpoznatelný Röllerův podíl na ekonomické politice Německa – klíčové evropské ekonomické mocnosti.PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

U ekonomického tématu ještě zůstanu. Deník Die Welt si všímá vysoké nezaměstnanosti, která postihuje mladé lidi z Evropské unie. V 19 ze 27 členských států je nezaměstnaných více než 20 procent lidí mladších 25 let. Na první místě v nelichotivém žebříčku je Španělsko, kde je bez práce více než 40 procent lidí z této věkové kategorie. K této hranici se ale blíží i Slováci, kteří jsou na druhém místě. Česko je ve spodní části škály, když se zde nezaměstnanost mladých pohybuje pod hranicí 20 procent. List se ale v souvislosti s těmito často alarmujícími čísly ptá: nehrozí Evropě vznik nové ztracené generace? PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

Poslední zpráva se bude týkat bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominiqua Strausse-Kahna. Tedy spíše nepřímo. Bankéře obviněného ze znásilnění si bere na paškál řecká televizní reklama na chipsy. Vlastně ani není moc zábavná, invenční či extra vtipná, ale do trafiky ji zařazuji jako důkaz toho, jak se bankéřův skandál "rozlezl" skutečně všude. Až je toho někdy moc.


O co v ní jde? Spot inspirovaný událostmi kolem Strausse-Kahna se odehrává v hotelovém pokoji. Útočník – hraje ho místní známý komik - však místo toho, aby šel po sličné pokojské, usiluje o získání bramborových lupínků. Dívka se ale ubrání. A nakonec se postaví před kameru a vítězoslavně prohlásí cosi jako, že z toho (útočník) jíst nebude. Použije přitom výraz "troskan", který zní podobně jako Strauss-Kahn.