Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Dejte nám stíhačky, odstrašíme budoucí agresory, vyzval Zelenskyj v Británii

Svět

  12:16aktualizováno  16:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu zavítal na předem neohlášenou návštěvu Británie. Na londýnském letišti ho osobně přivítal britský premiér Rishi Sunak. Zelenskyj v projevu v britském parlamentu řekl, že vítězství Ukrajiny změní svět a odradí všechny budoucí agresory. Žádal další zbraně. Zelenského poté přijal i král Karel III.

Zelenskyj se už setkal s premiérem Rishim Sunakem a králem Karlem III. Britští zákonodárci ho odpoledne uvítali bouřlivým potleskem a prezident na úvod proslovu v angličtině poděkoval za podporu.

„Děkuji ti, Rishi,“ obrátil se Zelenskyj na britského premiéra. Připomněl, že Británie cvičí ukrajinské vojáky na tanky Challenger, jichž Londýn naposledy slíbil 14 dodat Ukrajině.

Britský král Karel III. a ukrajinský prezident Zelenskyj (8. února 2023)

Nejvyšší ukrajinský představitel zdůraznil, že Británie stála za Kyjevem „od prvního dne“. Přímo se pak obrátil na expremiéra Borise Johnsona, který byl v sále. „Borisi, ty jsi sjednotil ostatní, když se to skutečně zdálo naprosto nemožné,“ řekl Zelenskyj, načež se mu dostalo dalšího mohutného potlesku.

Zelenskyj členy britského parlamentu a svět vyzval, aby Ukrajině poskytli i bojové letouny, které označil za „křídla pro svobodu“. Západ to však zatím odmítal.

Předsedovi Dolní sněmovny prezident předal helmu elitního ukrajinského pilota, kterého označil za „jedno z nejúspěšnějších es“ a jednoho z králů Ukrajiny. Na přilbě byl napsaný vzkaz „My máme svobodu, dejte nám křídla, abychom ji mohli chránit“. „V Británii je král pilotem letectva a v dnešní Ukrajině je každý pilot letectva králem,“ prohlásil řečník.

Zelenskyj vyjádřil přesvědčení o vítězství Ukrajiny, které podle něj změní svět a odradí příští agresory. „Až společně zvítězíme, každý agresor bude vědět, co ho čeká, pokud zaútočí na mezinárodní řád,“ řekl. V minulých konfliktech podle něj zlo prohrálo. „Rusko prohraje,“ prohlásil ukrajinský prezident vzdorovitě.

Prezident Ukrajiny v britském parlamentu ocenil také sankce proti Rusku. Zdůraznil ale, že sankce musejí pokračovat tak dlouho, až Kreml nebude mít na financování své války proti Ukrajině.

Premiér Sunak předtím řekl, že jeho vláda si přeje rozhodující vítězství Ukrajiny letos na bojišti. „Naším cílem je nadále zajistit vítězství Ukrajiny v tomto konfliktu,“ řekl Sunak. „Budeme nadále podporovat Ukrajinu, aby letos dosáhla na bojišti rozhodujícího vítězství,“ dodal britský ministerský předseda.

Večer je Zelenskyj očekáván v Paříži, kde se setká s francouzským prezidentem Macronem a německým kancléřem Olafem Scholzem. Potvrdil to Elysejský palác.

Řada evropských médií tento týden spekulovala, že Zelenskyj by ve čtvrtek mohl přicestovat do Bruselu na mimořádný summit Evropské unie. Nejmenovaný činitel Evropského parlamentu sdělil, že v souvislosti s návštěvou je zákonodárný sbor připraven svolat mimořádné zasedání.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!