Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ukrajinské nebe si zaslouží být bezpečné jako v Izraeli, řekl summitu EU Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Mnichovské bezpečnostní konferenci (17. února 2024) foto: Reuters

Ukrajina potřebuje protivzdušnou obranu, ukrajinské nebe si zaslouží být stejně bezpečné, jako tomu bylo nedávno v Izraeli. Účastníkům summitu Evropské unie to ve středu řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Summit EU se později shodl, že Ukrajině je třeba urychleně poskytnout protivzdušnou obranu, rovněž urychlit a zintenzivnit poskytování vojenské pomoci Kyjevu.
  22:30aktualizováno  22:52

„Dnešní ráno začalo na Ukrajině dalším ruským teroristickým útokem. Zasáhli město Černihiv. Řízené střely proti civilním budovám. Poškozeno bylo mnoho domů a nemocnice, zcela zničen byl hotel. Lidé zůstali pod troskami. Celkem bylo zraněno více než 60 lidí, včetně dětí. Bohužel 17 lidí bylo zabito... a to se děje každý den,“ zahájil svou řeč před šéfy států a vlád Zelenskyj.

Podobné útoky podle ukrajinského vůdce ukazují, co nyní Ukrajinci nejvíce potřebují – protivzdušnou obranu. „Tady na Ukrajině, v naší části Evropy, bohužel, nemáme stejnou úroveň obrany, jakou jsme všichni před pár dny viděli na Blízkém východě, kdy se díky společnému úsilí spojenců podařilo sestřelit téměř všechny rakety a drony, které na Izrael zaútočily,“ uvedl Zelenskyj.

„Stále se snažíme přesvědčit o tom, že potřebujeme ochránit Evropu před balistickými střelami a šáhedy, před řízenými střelami a bombami, jak se to stalo na nebi v Izraeli a v dalších zemích regionu. Naše ukrajinské nebe a obloha našich sousedů si zaslouží stejnou bezpečnost,“ dodal a poděkoval těm, kteří již Ukrajině pomáhají.

Nedávné ruské letecké útoky zaměřené na ukrajinskou energetickou infrastrukturu a další cíle způsobily rozsáhlé škody. Ukrajinští představitelé dlouhodobě naléhají na západní spojence, aby Kyjevu poskytli více systémů protivzdušné obrany.

Izraelskému systému protivzdušné obrany se s pomocí mimo jiné Spojených států a Británie – tedy zemí, které podporují také ukrajinskou obranu proti ruské agresi – podařilo zabránit vážným škodám a obětem při víkendovém útoku, kdy Írán vyslal na Izrael více než 300 dronů a raket.

Zelenskyj unijním politikům řekl, že Ukrajina potřebuje pomoc i v oblasti energetiky. Rusko zničilo téměř veškerou výrobu ukrajinské tepelné energie. Útoky míří i na přehrady a vodní elektrárny. „Rusko si nadále brutálně pohrává i s bezpečností Záporožské jaderné elektrárny... a infrastruktura našich dalších jaderných elektráren a distribuční sítě jsou rovněž ohroženy ruským terorem. To lze zastavit pouze protivzdušnou obranou. Specifickými systémy jako Patriot, IRIS-T, SAMP-T, NASAMS... Systémy, které máte,“ prohlásil před vrcholnými představiteli sedmadvacítky ukrajinský prezident.

Kromě protivzdušné obrany Zelenskyj zmínil i další pomoc, kterou Kyjev nutně potřebuje. „Zbraně pro naše vojáky. Dělostřeleckou munici. Auta. Drony. Vše, co nám pomáhá udržet frontovou linii,“ vyjmenoval Zelenskyj. „Děkuji vám za vaše iniciativy... bohužel jsme ale ještě neviděli milion kusů dělostřelecké munice z Evropské unie, o kterých se tolik diskutovalo,“ dodal s tím, že pro vojáky na frontě to znamená, že musí na tolik potřebnou pomoc čekat. Vyzval proto k urychlení dodávek zbraní a munice.

EU se shodla na poskytnutí protivzdušné obrany

Unijní lídři na summitu v závěrech z jednání, které se týkají Kyjeva, zopakovali „svou neochvějnou podporu Ukrajině a jejímu lidu a důrazně odsoudili pokračující letecké a raketové útoky Ruska na ukrajinské civilisty a civilní i kritickou infrastrukturu“.

Česko na mimořádném dvoudenním zasedání Evropské rady, které ve středu večer začalo v Bruselu, zastupuje premiér Petr Fiala.

V souvislosti s útoky na energetická zařízení členské státy EU uvedly, že posílí dodávky humanitární pomoci do země, která již více než dva roky čelí ruské agresi, včetně vybavení jako jsou generátory či transformátory.

Jednalo se i o využití výnosů z ruských aktiv zmrazených v Evropě, toto téma ale ještě nebylo uzavřeno. Evropská komise již v březnu navrhla, aby se 90 procent výnosů z těchto aktiv použilo k nákupu zbraní pro Ukrajinu.

Zbývajících deset procent by mělo být převedeno do rozpočtu EU a použito při rekonstrukci země. Některé státy ale mají s využitím peněz na vojenské účely problém a rozhovory na úrovni velvyslanců a pracovních skupin pokračují. I proto šéfové států a vlád pouze ocenili pokrok při těchto jednáních a vyzvali k rychlému dosažení dohody.

Autoři: ,

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...