Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Zvítězíme, prohlásil Zelenskyj. Poselství si natočil sám u zničených letadel

Svět

  13:27aktualizováno  20:06
Ukrajina zvítězí, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu při příležitosti dnešního druhého výročí zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Zároveň zdůraznil, že válku je nutné ukončit podle ukrajinských podmínek, aby mír byl spravedlivý.

„Každý normální člověk chce, aby válka skončila. Ale nikdo z nás nedovolí, aby skončila i naše země. Proto ke slovům o ukončení války vždy dodáváme: za našich podmínek. Proto se slovem mír vždy zní: spravedlivý. Proto vždy v historii bude vedle Ukrajiny i výraz nezávislá. Pojďme za to bojovat. Vyhrajeme. Bude to nejlepší den našeho života,“ řekl Zelenskyj, který si video části poselství pořídil v selfie režimu z vlastního mobilního telefonu.

Projev pronesl na letišti Hostomel u Kyjeva, kde ukrajinští vojáci na počátku války odráželi výsadek ruských vojáků, kteří měli za úkol zmocnit se Kyjeva. Prezidenta doprovázeli západní politici, kteří dnes přicestovali do Kyjeva, uvedla agentura AFP.

„Věříme, že Ukrajina bojuje také za naši svobodu a za naše národní zájmy,“ řekla novinářům italská premiérka Giorgia Meloniová, která je v Kyjevě podobně jako šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a ministerští předsedové Belgie a Kanady Alexander De Croo a Justin Trudeau. Do ukrajinské metropole na druhé výročí války přijel i bývalý britský premiér Boris Johnson.

Meloniová podle serveru RBK-Ukrajina označila Hostomel za symbol ruské porážky a za místo, kde Ukrajinci naplnili slova své hymny, že dají duše a těla za svobodu.

„Více pomoci“

„Experti na počátku války odhadovali, že proti jedné z největších armád na světě vydržíme pár dní, možná pár týdnů. Bráníme se už dva roky,“ řekl BBC kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Čtěte více:

„Občas v Kyjevě vzniká iluze mírových dob. Ale v libovolném okamžiku může zaznít výstraha před náletem a všichni musí neprodleně do krytu. Bezpečí nemá na Ukrajině zaručené nikdo,“ řekl.

Země nyní podle Klička potřebuje „mnohem, mnohem více“ západní pomoci. Podpora Kyjeva je důležitá nejen pro Ukrajinu, ale pro celý demokratický svět, uvedl starosta v odpovědi na otázku, zda Ukrajina neprohraje válku, pokud USA nezvýší svou pomoc, což nyní blokují republikáni v americkém Kongresu. „Musíme bojovat, abychom ubránili naše domovy, naše rodiny,“ řekl Kličko.

Spoléháme na vás, řekl Zelenskyj lídrům zemí G7

Ukrajinský prezident v sobotu rovněž vyzval země ze skupiny G7 (USA, Kanada, Británie Francie, Německo, Itálie a Japonsko) k další podpoře Ukrajiny. Spoléháme na vás, řekl na virtuálním summitu, který k druhému výročí začátku války na Ukrajině uspořádalo italské předsednictví.

Ve skupině zemí G7 zasedají i Spojené státy, kde je ovšem pokračování podpory pro Ukrajinu na mrtvém bodu. Americký Kongres po několika měsících neschválil zákon, který obsahuje balík další pomoci Ukrajincům. Zákon čeká hlasování ve Sněmovně reprezentantů, kde je výsledek nejistý.

Zelenskyj lídrům G7 řekl, že dobře vědí, co Ukrajina potřebuje, aby mohla dále čelit ruské invazi ve vzduchu, na souši i na moři. „A vy dobře chápete, že to vše potřebujeme včas. Spoléháme na vás,“ prohlásil ukrajinský prezident.

Lídři zemí G7 v prohlášení po jednání uvedli, že Ukrajina může počítat s jejich podporou, jak dlouho bude třeba. Státy věří, že mohou přispět k tomu, aby Ukrajina nakonec vyhrála zápas o svou budoucnost, píše agentura Reuters. Podle ní se státy také shodly na tom, že majetek ruského státu v zahraničí by měl zůstat zabavený, dokud Moskva nevyplatí náhradu za škody způsobené Ukrajině. V rámci sankcí západní země zmrazily například stovky miliard eur, které měla v zahraničí uložené ruská centrální banka.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!