Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Až zemřu, prý tu po mně pojmenují ulici, řekl v Bělehradě Zeman

Svět

  11:00aktualizováno  16:00
Prezident Miloš Zeman se setkal v Bělehradě se svým srbským protějškem Aleksandarem Vučičem. Před vládní budovou Palác Srbsko ho srbský prezident přivítal s vojenskými poctami. Kromě jednání s Vučičem, který českou hlavu státu přivítal již v neděli, je hlavním bodem programu slavnostní otevření Českého domu. Zeman s Vučičem odpoledne podepsali memorandum, ve kterém se Srbsko zavazuje Česku v jeho darování a odpoledne Český dům slavnostně otevřeli.

Do Srbska Zeman přiletěl v neděli odpoledne. Vučić mu v hlavním městě Srbska přichystal srdečné uvítání, když na něj s čestnou jednotkou čekal přímo na letišti. Cesta z letiště do hotelu, kde Zeman přespal, byla navíc lemována českými a srbskými vlaječkami.

Podle českého velvyslance Tomáše Kuchty podobné přijetí Srbsko chystá pro návštěvy, kterým chce dát najevo, že si jich váží. Značný zájem o Zemana projevují i srbská média, podle zástupců české ambasády se jich na odpolední tiskovou konferenci akreditovalo asi 150.

Během konference Zeman zmínil, že děkuje za slávu, kterou ho jeho srbský protějšek podle jeho slov nezaslouženě zahrnul. „Při jednání našich delegací jsem se dokonce dozvěděl, že až zemřu, tak v Bělehradě bude po mně pojmenována jedna ulice,“ řekl Zeman.

Prezident ČR mimo jiné uvedl, že odsoudil bombardování Srbska i odchod z Afghánistánu. Ten podle něj otevřel prostor Tálibánu. „Chtěl bych pogratulovat také Srbsku k vynikajícím ekonomickým výsledkům. Rovněž bych se vyjádřil k Českému domu, přes který prošlo dva tisíce Čechů, kteří prchali před nacismem. Jsem ráda, že jim Srbové poskytli pomoc. Český dům tak zůstane trvalým pomníkem česko-srbské spolupráce,“ uvedl Zeman.

Zeman s Vučičem jednali mimo jiné o válce na Ukrajině. Podle Vučiče mají ČR a Srbsko stejný názor na ruskou agresi a územní integritu Ukrajiny. Srbský prezident dále popřál k vítězství Pavla v českých prezidentských volbách a doufá v dobrou spolupráci.

Návštěva Bělehradu je předposlední zahraniční cestou Zemana v pozici českého prezidenta. Na poslední cestu pojede na Slovensko.

Zeman při setkání řekl Vučičovi, že má pouze dva oblíbené státy, a to Srbsko a Izrael, protože mají odvahu se postavit jakémukoli nepříteli. Vučić ocenil vzájemnou spolupráci, vyzdvihl například rostoucí vzájemný obchod.

Otevření Českého domu

Po dopoledním setkání obou prezidentů následovala asi půlhodinová soukromá schůzka prezidentů, na kterou naváže jednání národních delegací.

Ještě před tiskovou konferencí oba prezidenti podepsali společné prohlášení, ve kterém Srbsko politicky potvrdilo vůli darovat Česku budovu Českého domu. Prezidenti Český dům v pondělí odpoledne slavnostně otevřeli. Darovací smlouvy budou uzavřeny následně mezi příslušnými institucemi obou zemí. V budově budou sídlit Česká centra, české organizace, firmy a krajané.

Zeman při otevření poděkoval Vučičovi i českému velvyslanci Tomáši Kuchtovi za práci, kterou v souvislosti s Českým domem odvedli. Poznamenal, že ještě před týdnem na domu pracovalo sedm desítek dělníků. „Chtěl bych za tento krásný dar, který navazuje na dlouhé tradice česko-srbského přátelství, z celého srdce poděkovat,“ řekl Zeman

„Vrátili jsme České republice to, co jí právem patří,“ řekl Vučić. Dodal, že svou snahou chtěl vylepšit podmínky výuky češtiny v Srbsku i přispět k další spolupráci.

Stavbu Českého domu zaplatila ve dvacátých letech 20. století česká krajanská komunita, ale v 60. letech jej zkonfiskovala Jugoslávie. Vučić Zemanovi slíbil, že se zasadí o vyřešení majetkoprávních sporů. Srbsko podle něj na rekonstrukci uvolnilo 2,4 milionu eur (asi 57,3 milionu Kč) a při opravě se postupovalo podle archivního projektu.

Ceremoniálu se zúčastnilo několik desítek lidí i z řad krajanské komunity. Přišla také Jarmila Láníková, která před 70 lety v budově navštěvovala školu. „Prožila jsem tady dětství a mládí,“ poznamenala. V Českém domě navštěvovala kromě školy například i plesy.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!