Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Disident a bojovník za lidská práva, představila Zemana ruská televize

Slovensko-cest

  11:47
MOSKVA - Jako známý český disident a bojovník za lidská práva byl v sobotu večer představen český prezident Miloš Zeman ruským divákům. „…na Ukrajině je prostě občanská válka. My se musíme zabývat ne jakýmisi sny o podpoře, včetně podpory ekonomické, Ukrajiny. Protože v podmínkách občanské války je ekonomická podpora – absolutní nesmysl,“ řekl Zeman.

Miloš Zeman hovoří v ruské státní televizi, která ho představila jako významného disident a bojovníka za lidská práva. foto: 1tv.ruReprofoto

Česká hlava státu hovořila slušnou ruštinou, pravda, s notně českým přízvukem. K ukrajinské krizi uvedla, že jde o vnitrostátní konflikt, se kterým se Kyjev musí vypořádat sám. „Jakákoliv ekonomická pomoc – to je jen ztráta peněz,“ prohlásil Zeman.

Během rozhovoru přešel v jednu chvíli z ruštiny do angličtiny, když ruské novinářce vysvětloval, jak dolehly sankce na ČR. „Víte, existuje taková terminologie win-win strategy. Několikrát jsem již řekl, že je také tomu protiřečící loss-loss strategy. V tomto případě sankce představují právě tu loss-loss strategii, strategii, při které ztrácejí všichni, a nikdo z toho nemá žádnou výhodu“.

ČTĚTE TAKÉ:

Česko je proruské

Ne zcela jasně odvětil Zeman na otázku moderátorky, zda Spojené státy za osobitý postoj ČR k sankcím nějak netlačí na Prahu. Zeman neváhal hned zdůraznit, že ve svém proruském postoji není naše země osamocena. Jmenoval Maďarsko a Slovensko, možná prý i Rakousko, moderátorka pak přidala ještě Řecko a Kypr jako další země, které se staví proti sankcím. Zeman jako nejbližšího protisankčního spojence označil slovenského premiéra Roberta Fica, který prý halasí proti sankcím ještě hlasitěji.

Hlavní vzkaz Zemana ruským, ale i evropským divákům, je spojit se s Ruskem proti společnému nepříteli – islámskému terorismu. „…nikdo vás nespojí lépe než společný nepřítel,“ sdělil Rusům pravdu, kterou dávno znají a v domácí politice aktivně používají.

Zeman jako důkaz

Zeman byl tentokrát použit v ruské televizi, která je proslulá jako propagandistický kanál Kremlu, jako důkaz o sporech v „evropském domě“. „Evropané sami chápou, že nemohou a nechtějí to, co si zákonným způsobem vydělali, prohrát kvůli Ukrajině,“ řekla v úvodu rozhovoru s prezidentem Zemanem reportérka a moderátorka Irada Zejnalovová. Ta mimo jiné vévodí ukrajinskému černému seznamu ruských novinářů, kteří za souhlas s ruskou anexí Krymu a šíření protiukrajinské propagandy nesmí na Ukrajinu.

Otázkou je, zda tam nyní bude moci pan prezident Zeman. Jeho prognóza ohledně ukrajinského konfliktu je totiž poměrně svérázná. Vlastně obviňuje Kyjev, že domácí potíže, především hrozbu bankrotu, zastírá právě existencí vnějšího nepřítele a veškeré problémy svaluje na něj. „Musí se najít nepřítel, i kdyby vlastně neexistoval,“ tvrdí hlava českého státu. A vyzývá Ukrajince, aby zastavili občanskou válku a vládní vojska aby přestala bombardovat Donbas.

Mimochodem, ještě jedna pikantnost z rozhovoru proslulé prorežimní novinářky, která je zvyklá hovořit s nejvyššími představiteli státu. Oslovovala našeho prezidenta „pane Zemane“. Nikoliv „pane prezidente“. Těžko si představit, že by při rozhovoru se svým nejvyšším vypustila z úst: „pane Putine“. V každém případě by to bylo její poslední televizní vystoupení.