Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Země věčného léta. Rusové ručičky hodinek nepřesouvali

Svět

  14:05
MOSKVA - Rusko na rozdíl od většiny evropských zemí nadále žije podle letního času. Hýbání ručičkami zarazil ještě loni tehdejší prezident a nynější premiér Dmitrij Medveděv, který slovy tisku "daroval zemi věčné léto" či přesněji zimní čas zrušil. Prý jednou provždy.
Hodiny (ilustrační foto)

Hodiny (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Rusové tak naposledy hýbali hodinovými ručičkami loni 27. března.

Ani změna v Kremlu, kde Medveděva letos na jaře opět vystřídal Vladimir Putin, návrat k zimnímu času nepřinesla. Parlamentu sice již byl předložen návrh zákona počítající s navrácením zimního času, ale předloha byla stažena po Putinově prohlášení, že otázka je v kompetenci vlády. A tak "věčný letní čas" na rozdíl od jiných Medveděvových liberálních kroků přečkal i střídání v Kremlu.

Zmatky se změnou času i tak země pocítila, alespoň podle rozhlasové stanice Echo Moskvy. Mnohé mobilní telefony, fungující jako budíky, totiž "Medveděvovu reformu" neakceptovaly, a důsledkem byly opožděné příchody do práce a zmeškané schůzky.

ČTĚTE TAKÉ:

Ruského příkladu zatím následovalo jen Bělorusko. Ukrajina s myšlenkou také koketovala, ale nakonec se rozhodla u přesouvání ručiček zůstat. Časová vzdálenost mezi Moskvou a Kyjevem a dalšími evropskými metropolemi s výjimkou Minsku se tak v noci na dnešek o hodinu zvětšila.

Historie letního a zimního času v Rusku je velice proměnlivá. Letní čas v Rusku poprvé zavedla od 1. července 1917 prozatímní vláda, která zemi vládla po svržení cara. Po státním převratu o pár měsíců později bolševici zase vrátili hodinové ručičky na staré místo, aby si o pár desetiletí později vše zase rozmysleli. Kupředu vůči zbytku planety se hodinky v tehdejším Sovětském svazu posunuly o šedesát minut 16. června 1930 a zpět se už nevracely. "Nadekretovaný" čas platil až do dubna 1981, kdy sovětská vláda zavedla každoroční změny letního času na zimní či naopak. Podobně jako většina evropských zemí. Tato pravidla platila až do loňska. Odpůrci letního času však svůj boj nevzdávají.

Krávy o hodinu dřív mléko nedají

V Česku a jinde v Evropě byla noc ze soboty na dnešek o hodinu delší. Evropa opustila na zhruba sedm měsíců letní čas a ve 3:00 se měření času posunulo o 60 minut zpět. Změna středoevropského letního času na středoevropský čas znamená, že se bude o hodinu dříve rozednívat a naopak o hodinu dříve stmívat. A to podle některých odborníků může zvýšit počet nehod či sebevražd. Jiní soudí, že to většině lidí nevadí.

Podobně se polemizuje i v Rusku, kde část odborníků soudí, že věčný letní čas zbavuje značnou část populace v zimním období ranního pohledu na slunce coby "hlavního regulátora nálady", a deprese se pak neblaze podepisují i na pracovní morálce. Jiní naopak argumentují například tím, že po zrušení změn času poprvé neklesla dojivost; zvířata prý změny času snášejí hůře než lidé. "Lidé mohou vstát o hodinu dřív, ale krávy o hodinu dřív mléko nedají," tvrdil i Putin.

Autoři: ,

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...