Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Deset let vězení za nevhodné oblečení. Írán zpřísnil pravidla pro ženy

Podporu Íránu vyjadřují svoláváním protestních akcí lidé v tureckém Istanbulu. Na demonstrace v Íránu se tamní vláda připravuje od revoluce v roce 1979. (17. října 2022) foto: AP

Íránský parlament ve středu schválil kontroverzní návrh zákona, jenž zpřísňuje tresty pro ženy a dívky, které poruší striktní pravidla oblékání. Tresty přitom mohou dosahovat až deseti let odnětí svobody. Informuje o tom zpravodajský web BBC. Zavedení změny má předcházet „tříleté zkušební období“, přičemž novelu musí ještě formálně schválit íránská Rada dohlížitelů.
  20:59

„Nevhodně oblečeným“ ženám hrozí podle návrhu zákona až deset let vězení, podobně vysoké tresty jsou naplánovány také za propagaci porušování pravidel. Novela počítá s pokutami za „propagaci nahoty“ nebo „zesměšňování hidžábu“ v médiích a na sociálních sítích, a pro majitele vozidel, v nichž řidička nebo spolujezdkyně nemá hidžáb nebo vhodný oděv, uvedla agentura AFP.

Před rokem vypukly v Íránu rozsáhlé protesty kvůli úmrtí mladé Kurdky Mahsy Amíníové, která zemřela poté, co ji zadržela íránská mravnostní policie kvůli tomu, že měla údajně příliš volně nasazený hidžáb (šátek, kterým si má muslimská žena zakrývat vlasy a dekolt a který ženy v Íránu musejí od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti). Následné protesty, při kterých bylo zabito nejméně 500 lidí a další stovky zraněny, byly největším projevem odporu vůči vládě šíitských duchovních v Íránu.

S odeznívajícími nepokoji si stále více íránských žen a dívek přestává na veřejnosti zahalovat vlasy, a to i přes návrat mravnostní policie do ulic a instalaci bezpečnostních kamer, kterými úřady na dodržování pravidel dohlížejí.

Íránské zákony, které jsou založeny na výkladu islámského práva, ukládají ženám a dívkám, které dosáhly puberty, zakrývat si vlasy hidžábem a nosit nepřiléhající oblečení, které zahaluje tvar postavy.Nyní v zemi za nedodržování pravidel oblékání hrozí deset dní až dva měsíce za mřížemi a pokuta ve výši 5 000 až 500 000 íránských ríjálů.

Autoři: ,

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč