Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Svět

Před potratem si poslechněte tlukot srdce embrya, nařídili ženám v Maďarsku

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Ženy v Maďarsku si budou muset před potratem poslechnout tlukot srdce embrya, píše agentura DPA. Povinnost vyplývá z nařízení ministra vnitra Sándora Pintéra. V maďarské sbírce zákonů se objevilo v noci na úterý a v platnost vstoupí ve čtvrtek.
  18:32

Každá žena bude muset při žádosti o přerušení těhotenství předložit potvrzení od odborného lékaře o tom, že byla „jednoznačným způsobem obeznámena s faktory, které poukazují na existující životní funkce embrya“.

Ženy budou muset být před potratem obeznámeny s projevy životních funkcí embrya ve svém břiše, stojí v dokumentu. Právní formulace, která podle DPA i v maďarštině zní rozvláčně, podle médií znamená, že si ženy před přerušením těhotenství budou muset poslechnout tep srdce embrya.

V Maďarsku nyní platí, že ženy se mohou do 12. týdne těhotenství při žádosti o jeho přerušení odvolat na osobní krizovou situaci a musí se o ní poradit s odborníky.

Maďarský premiér Viktor Orbán, který vládne od roku 2010, se rád prezentuje jako bojovník za křesťanské hodnoty a za ideál tradiční rodiny. Zároveň si je podle DPA tento pravicový populista vědom skutečnosti, že téměř úplný zákaz potratů, který platí v Polsku, by v jeho zemi byl nanejvýš nepopulární.

Poslední zpřísnění pravidel ale podle mínění organizací hájících ženská práva zvyšuje tlak na ženy, které se kvůli nechtěnému těhotenství už tak nacházejí v krajně obtížné situaci.

Nápad podmínit přerušení těhotenství poslechem embryonálního tepu vzešel z opoziční krajně pravicové strany Naše vlast, která se loni v dubnu poprvé dostala do parlamentu.

Autoři: ,

Prodej rodinného domu 101 m2, pozemek 424 m2
Prodej rodinného domu 101 m2, pozemek 424 m2

Gen. Svatoně, Vysoké Mýto - Litomyšlské Předměstí, okres Ústí nad Orlicí
4 480 000 Kč