Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Známý francouzský filozof naletěl vtipálkovi. Smějí se mu i Britové

Svět

  9:31
PAŘÍŽ - Známý francouzský filozof Bernard-Henri Lévy citoval vymyšleného experta. A dočkal se posměchu nejen ve své rodné zemi, ale i na druhé straně kanálu La Manche.

Bernard-Henri Lévy foto: Reprofoto

Bernard-Henri Lévy se nebojí kontroverzních témat a prokázal to i nyní - za svůj terč si vybral věhlasného filozofa Immanuela Kanta, který proslul mimo jiné svým dílem O věčném míru. Jenže Lévy narazil a utrhl si ostudu jak ve Francii, tak za jejími hranicemi.

Známý a zároveň s oblibou provokující francouzský myslitel představoval svoji novou knihu O válce ve filozofii (v originále De la guerre en philosophie). A když chtěl podepřít svoji tezi, že Kant byl duševně chorý až nepříčetný, vypomohl si citacemi muže, kterého považoval za znalce Kantova díla. Jenže jak se vzápětí ukázalo, tento "znalec" vůbec neexistoval a je jen výtvorem hravé mysli jednoho francouzského satirika. A to navzdory faktu, že pod jménem tohoto smyšleného experta vyšla i knížka Sexuální život Immanuela Kanta.

Bernarda-Henriho Lévyho ale nejen neodradil poněkud lascivní název této knížky, ale ani podezřelé jméno jejího autora: Jean-Baptiste Botul. Zároveň se smyšleným expertem totiž vznikl i svérázný názorový proud "botulismus", jehož název současně odkazuje na nebezpečnou otravu jedem botulinem.

Přešlap předního francouzského filozofa nemohl projít bez povšimnutí na druhé straně kanálu La Manche. Britské deníky o Lévyho zmýlené obšírně informovaly a neopomněly kousavě připomenout, že stačilo dát si jméno smyšleného experta do internetové Wikipedie.

Napálený Bernard-Henri Lévy sice svůj omyl přiznal, na svých názorech na Kanta prý ale ani tak nic měnit nehodlá. Vykreslení slavného německého filozofa z 18. století v knize Sexuální život Immanuela Kanta prý dál zapadá do obrazu, který si o něm vytvořil.
Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...