Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Žoldnéři stříleli do lidí, popravovali je do hlavy, líčí svědek

Svět

  21:46aktualizováno  22. února 11:30
TRIPOLIS - Lidé bojují v ulicích každý proti každému, je to občanská válka, prohlásil o situaci v Libyi Čech, který se domů vrátil rakouským speciálem.

Nepokoje v Benghází, druhém největším městě Libye. foto: ČTK

Rakušan Horst Suchy, jenž přiletěl stejným letadlem, říká, že žoldnéři tam popravují lidi střelbou do hlavy. Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v noci krátce vystoupil v televizi. Prohlásil, že zůstává v Tripolisu, do Venezuely prý neutekl.

Čtěte také:

Letadlo rakouské společnosti Austrian Airlines přistálo v pondělí večer ve Vídni s řadou občanů Evropské unie, které přepravilo z Libye. Čech byl v Tripolisu na pracovní cestě. Tamní situace se prý v posledních dnech radikálně změnila. Přes den je podle jeho líčení poměrně klidno, v noci prý ale zuří občanská válka. "Celou noc jsem slyšel před svým oknem výstřely," řekl.

"Viděl jsem, jak žoldnéři z jiných afrických zemí prostě stříleli do lidí, popravovali je kulkou do hlavy," řekl Rakušan Herbert Suchy, který minulé čtyři měsíce řídil stavební projekt jižně od Tripolisu. "Měl jsem velké štěstí, že jsem ještě dostal místo v letadle," konstatoval muž.

Český premiér Petr Nečas násilí v Libyi odsoudil a vyzval k jeho ukončení. "Krveprolití, které je pácháno na civilním obyvatelstvu, je neslýchaným porušením lidských práv a nemá v civilizovaném světě místo. Jsme otřeseni brutalitou reakce libyjského režimu na občanské demonstrace," zdůraznil předseda české vlády.


Letadlo s cestujícími z Libye přistálo večer také v Římě. I cizinci na jeho palubě vyprávějí podle agentury Reuters o celonoční střelbě, záhadných bezpečnostních agentech v ulicích Tripolisu a o stovkách lidí na tamním letišti, kteří se snaží uprchnout před rostoucím násilím v zemi.

Němec Thoie Rönnau pobýval na východě Libye, odkud byly hlášeny nejhorší střety mezi demonstranty a vládními silami. "Museli jsme ujet 1300 kilometrů přes celou zemi až do hlavního města a projeli jsme 90 kontrolními stanovišti, mnohá z nich byla v plamenech," vyprávěl tento stavební inženýr. "Jsem hrozně rád, že jsem konečně odtud pryč." Rakouské letadlo přivezlo i několik libyjských občanů, například ženu se dvěma dětmi. "Měli jsme velký strach. Byl tam hrozný rámus, pořád jsme slyšeli střelbu a viděli oheň," řekla.

Libyjec žijící v Malajsii pálí Kaddáfího podobiznu

Podobně líčili situaci i cestující, kteří přiletěli z Tripolisu do Říma. "Na rozích ulic jsou tam příslušníci bezpečnosti v civilu, před čerpacími stanicemi se tvoří dlouhé fronty, slyšeli jsme celou noc střelbu ze samopalů a každý říkal, že to dnešní noc bude ještě horší, " řekl  Reuters Srb Zoran Šiljak. Na letišti v Tripolisu se podle něj tísní asi tisícovka lidí, většinou cizinců, kteří se snaží odletět ze země. "Všechno bylo klidné do neděle, pak se všechno během 24 hodin změnilo. Není tam vůbec bezpečno," dodal Šiljak.

"Letiště bylo plné lidí snažících se odcestovat, vládne tam velké napětí, lidé jsou silně znepokojeni," potvrdil také Renato Pennino, zaměstnanec italského archeologického pracoviště v Libyi.


Až 400 obětí
Při protestech bylo za uplynulých pět dnů zabito nejméně 233 lidí, podle některých odhadů až 400. Demonstrace se z východu země, kde se několik měst dostalo pod kontrolu opozičních sil, rozšířily do Tripolisu.

Podle zprávy televize Al-Džazíra odvolávající se na svědky tam letouny libyjské armády bombardují řadu míst a mnoho lidí prý přišlo o život. Tvrzení zatím podle Reuters není možné nezávisle ověřit. Podle agentury AP v hlavním městě prakticky nefunguje spojení.

Vojáci kvůli žoldákům přechází na stranu demonstrantů, říká diplomat

Alí Ísáví, který dosud zastupoval Libyi v Dillí, sdělil agentuře Reuters, že Kaddáfí nasadil proti demonstrantům žoldáky z jiných afrických zemí. Mnoho vojáků prý kvůli tomu přešlo na stranu demonstrantů. "Ti žoldáci jsou z Afriky, hovoří francouzsky a dalšími jazyky. Vojáci jsou Libyjci a nedokážou se dívat na to, jak cizinci zabíjejí Libyjce, a proto se přidali k lidem," řekl Ísáví, který byl podle zpravodaje Reuters zjevně nervózní a rozrušený.

Upozornil na to, že Libyjci sami nic nezmohou proti bombardujícím letadlům. "Nežádáme o vyslání mezinárodních sil, ale vyzýváme mezinárodní společenství, aby Libyjce zachránilo," řekl.

Autoři: , ,