Lidovky.cz

Týc napadl policistu. 'Nakládačku jsem dostal já,' brání se

Lidé

  12:32aktualizováno  16:36
PRAHA - Výtvarník Roman Týc, který má v pátek nastoupit do vězení, ve středu večer podle policie napadl strážníka. Ještě v noci byl obviněn z trestného činu násilí proti úřední osobě, za který mu hrozí až čtyři roky vězení.

Obvodní soud pro Prahu 7 poslal 6. prosince výtvarníka a člena skupiny Ztohoven David Brudňáka (vpravo na archivním snímku z 16. dubna 2008), tvořícího pod jménem Roman Týc, na měsíc do vězení. Nezaplatil dřívější pokutu za výměnu skel u semaforů. Vlevo j foto: ČTK

Podle mluvčí městské policie Jany Přikrylové se muž připletl do konfliktu strážníků s jinou osobou, strážníka napadl slovně i fyzicky. Po výslechu byl obviněný propuštěn.

ČTĚTE TAKÉ:

"Byl jsem zadržen nedůvodně," tvrdí Týc

Roman Týc událost popisuje jinak. Večer prý potkal skupinu strážníků, kteří křičeli na plačící ženu. "Napomenul jsem je s tím, aby se chovali k ženě slušně, na to jsem byl vyzván, abych do věci nezasahoval, a když jsem znova upozornil na nevhodné chování strážníků, byl jsem strážníkem napaden," sdělil Týc. Poté ho prý strážníci srazili k zemi, spoutali a proti jeho vůli naložili do služebního auta, kde proti němu použili fyzické násilí. "V autě jsem dostal nakládačku," napsal v SMS redakci iDNES.CZ.

"Byl jsem tak nedůvodně zadržen a převezen na služebnu Policie ČR a až po několika hodinách mi bylo předáno obvinění z údajného napadení strážníků. Rozhodně popírám, že bych nějakého městského strážníka nebo policistu slovně nebo fyzicky napadl," uvedl.

Týc má v pátek nastoupit do vězení

Roman Týc, vlastním jménem David Hons, by měl v pátek nastoupit do pankrácké věznice. Odsouzen byl za svoji akci s pražskými semafory, kdy panáčky na světlech vyměnil za figurky v různých žertovných pozicích.

Soud jej odsoudil k šedesátitisícové pokutě a nařídil mu uhradit škodu, která vznikla dopravnímu podniku. Škodu autor uhradil, pokutu ale platit nechce, protože by tím podle svých slov uznal, že spáchal trestný čin. Raději si zvolil měsíční vězení.

Na Týcovu podporu vzniklo několik iniciativ, v otevřeném dopise třeba lidé vyzývají prezidenta Václava Klause, aby umělci udělil milost. "Výtvarníci a další tvůrci mohou často působit nepohodlně, ale jejich společenská funkce je i díky tomuto věčnému zpochybňování světa kolem nich, které provádějí, nedocenitelná," píší autoři petice.

Roman Týc a Ztohoven

Roman Týc patří mezi zakládající členy skupiny Ztohoven, která se věnuje především umění ve veřejném prostoru. Známá je zejména simulovaným atomovým výbuchem odvysílaným v televizi. Události následující poté jsou podobné jako v případě semaforů - zatímco skupina dostala za akci cenu od Národní galerie, byli její členové před soudem; nakonec ale akce neskončila ani jako přestupek. Stejně tak Týcovy semafory dostaly první cenu na vídeňském festivalu Sidewalk cinema, v ČR byl jejich autor odsouzen.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.