Lidovky.cz

Lidé

Jak začít s běžkami? Přečtete si rady experta, jak správně namazat a na co si dát pozor

Zbyněk Kovář | foto: Archiv Zbyňka Kováře

Premium Rozhovor
Tisíce lidí vyrazily na běžky – na horách i v centru Prahy. Mezi nimi i úplní začátečníci. Chystáte-li se letos do bílé stopy poprvé, trenér běhu na lyžích Zbyněk Kovář z harrachovské Nordic Academy poradí, na co si dát pozor.

Boby a sáňky jdou na dračku, na horách se i kradou. Kvůli zavřeným vlekům čím dál více lidí obouvá běžky

Lidovky.cz: Mnoho lidí díky počasí a kvůli vládním omezením sjezdovek vyrazilo na běžky. Co byste poradil nováčkům, kteří s běžkováním začínají?
Nemít přehnané ambice a očekávání, běžecké lyžování je silově vytrvalostní sport a technicky patří mezi ty náročnější. Takže za den se to k úplné dokonalosti nenaučíte. Neučit se špatné zlozvyky a špatnou techniku. Vždy je jednodušší tzv. popsat nepopsaný papír, úplného začátečníka naučit správné techniky od samého začátku než přeučovat samouka. A čím dříve začnou, tím lépe. Nejlépe od dětství, tam se ty správné návyky vytvářejí velmi rychle. Počkat si na hezké počasí, ledovatý a zmrzlý sníh není vhodný pro počáteční výuku.

Hlavně se nenechat odradit počátečními neúspěchy, pády či pomalým postupem. Pokroky při nácviku jízdy na běžkách jsou postupné a závisí zejména na pravidelném sportování, kvalitě sněhu, vybavení. Dobře si zvolit terén, lokalitu odpovídající jejich výkonnosti, aby měli z lyžování dobrý a pozitivní zážitek. I výběr kolegů, se kterými bude člověk vyrážet, je důležitý, aby byli na podobné úrovni, neboť vzájemné dlouhé čekání může výlet znepříjemnit. Rodičům dětí radím, nenuťte je, neberte je na nudné třicetikilometrové výlety. Učte je hravou formou, pomocí soutěží a her.

Nordic Academy

Harrachovská škola běžeckého lyžování Nordic Academy nabízí výukové kurzy zaměřené na běžecké lyžování pro dospělé i pro děti již od roku 2007. Trenéři výrazně zkrátí čas strávený hledáním správné techniky, pomohou vybrat vhodné vybavení a také ukážou, jak ho udržet ve špičkové kondici. Nabízí odborné vedení, vysvětlení a ukázku všech principů běžeckého lyžování v posloupnosti od nejjednodušších až po vrcholové prvky. Předností a velikou výhodou jsou u veřejných kurzů malé výukové skupiny. V průměru 4 - 5 klientů na jednoho instruktora. V současné době jsou u nás individuální lekce samozřejmostí.

Lidovky.cz: Jakou techniku doporučujete začátečníkům?
Základní styly máme dva, klasický a volný neboli bruslení. Jsem „stará škola“ takže začátečníkům jednoznačně radím klasickou techniku. Začínáte od prosté chůze, což je pro tělo zcela přirozený a zdravý pohyb. Postupně získáváte pocit skluzu, natrénujete rovnováhu, pravolevou a předozadní. Natrénujete přenos těžiště z jedné nohy na druhou. V jízdě a směrování lyží vám napomáhá stopa ve sněhu. Důležitá je také koordinace pohybů, sladění pohybu paží a nohou. Bruslení v porovnání s klasikou je koordinačně velmi náročný pohyb. V klasice když už nemůžete, můžete jít chůzí, v bruslení buď hezky jedete, nebo jen ťapkáte.

Lidovky.cz: Může se člověk bez průpravy vydat na běžky zcela sám a zkoušet to metodou pokus–omyl?
Rozhodně nedoporučuji na běžky vyrážet sám. Pravidlo pohybu na horách je vyrážet ve třech nebo alespoň ve dvou. Pokud se bavíme o horských túrách. Když jdete trénovat techniku na hodinu na stadion, je to asi jedno. Vždy mít u sebe telefon s číslem na horskou službu, pití, peníze a nějakou energetickou tyčinku, která se v nouzi může hodit.

Samozřejmě se můžete prvním krůčkům věnovat osamoceně. Ale cesta k vysněnému cíli bude podstatně delší – s rizikem, že se to naučíte s chybami a špatnými zlozvyky. Já říkám, že tělo je dokonalý stroj a naučí se spoustu věcí samo, přirozenou cestou, odkoukáním od ostatních. Ale pokud využijete služeb školy, instruktora či kamaráda, který ví, jak na to, výrazně zkrátíte čas strávený hledáním správné techniky. Uvidíte, jak to má správně vypadat, a okamžitě dostanete zpětnou vazbu, co děláte špatně.

Zbyněk Kovář

Lidovky.cz: Běžkování je fyzicky náročnější než sjezdové lyžování. Co by lidé neměli podcenit?
Určitě výběr vybavení, to je klíčem k úspěchu a troufnu si tvrdit, že z 50 procent vede ke zvládnutí správné techniky. Samozřejmě počasí: pokud se chystám na víkendový přechod hor na běžkách, počasí budu sledovat podstatně více, než když se půjdu proběhnout na hodinu za barák. Na to navazuje správné oblečení.

Lidovky.cz: A to je jaké?
Toto je hodně individuální vzhledem k osobní termoregulaci, ale základ je se rozhodovat podle venkovní teploty, nad nulou, či pod nulou. A jaký výkon budu podávat, jestli jdu na vyjížďku, či na závod. Obecné rady mohou být tyto: základem je termotriko. Vrstvěte – tři vrstvy. Příklad může být: termotriko, termokalhoty, termomikina, bunda, běžkařské elastické kalhoty.

Nepodcenit ponožky, teplé, které odvádějí pot, vysoké minimálně nad kotníky. Z domu vyrazte s pocitem chladu, zahřejete se pohybem. Když zvolíte sportovnější a lehčí oblečení, jízdu si více užijete. Teplé zimní či sjezdařské bundy a kalhoty nechte doma. Nezapomenout na čepici a nákrčník.

V Praze jako na horách: na Karlův most vyjeli běžkaři. Podívejte se na neobvyklé snímky

Lidovky.cz: Když člověk vyrazí na běžky, je také nutné je namazat. Jak se to dělá a podle čeho se má člověk řídit?
Určitě ano, ne nadarmo se říká, „kdo maže, ten jede“ – a u běžek to platí obzvláště. Na toto téma bychom si mohli povídat třeba celý den, ale pokusím se to co nejvíc zjednodušit. Správná péče o lyže a poctivá příprava, než na běžky vyrazíte, je základním předpokladem úspěchu při nácviku a také příjemně stráveného den. V opačném případě se na běžkách budete „trápit“. O lyži se musíme tedy pravidelně starat, mažeme a čistíme.

Ideální počasí pro klasickou techniku je určitě prašanový sníh od –4 °C a níže. Na takovém sněhu se dobře odrazíte a z kopce se hezky svezete. Při takových podmínkách vždy upřednostním klasiku před bruslením. A jak se říká, „každej dobrej maže modrej“.

Zbyněk Kovář

Lidovky.cz: Je běžkování vhodné pro každého?
Troufám si říci, že ano. Samozřejmě musíme přihlédnout ke zdravotnímu stavu. Ale všeobecně běžkování patří k nejzdravějším sportům. Rovnoměrně zatěžuje všechny části těla, je šetrné vůči pohybovému aparátu, rozvíjí kardiovaskulární systém, posilujete slizniční imunitu, v dnešní době tak důležitou. Podobnost můžeme hledat například v plavání. Ale oproti němu má běžecké lyžování výhodu v požitku, který nabízí, neboť se pohybujete v zasněžené zimní krajině.

Příležitostně se věnuji nevidomým sportovcům jako jejich trasér. Mohu tedy říci, že i s tímto handicapem se dá na běžkách jezdit celkem svižně a svěřenci si to užívají. Snad jen u těhotných žen, bych byl velmi opatrný a z důvodu pádů bych to nedoporučoval.

Základní faktory ovlivňují samotné mazání běžek:

1) Zvolená technika - jestli připravuji lyže na klasiku, nebo bruslení.

2) Teplota - teplota vzduchu a sněhu je jeden z nejzásadnějších faktorů.

3) Terén a druh sněhu především druh sněhu - nový versus starý.

Dle funkce členíme vosky na:

1) Skluzné vosky (parafíny) – snižují tření, které vzniká pohybem běžky na sněhu. Jejich účelem je dosáhnout hladkého, vyleštěného povrchu skluznice.

Voda skluznici vysušuje a zbavuje ji požadovaných vlastností. Zoxidovanou skluznici, ve špatném stavu poznáte podle našedlé barvy.

2) Stoupací vosky – jejich cílem je umožnit odraz lyžaře z plochy skluznice při zastavení a zatížení lyže, ale zároveň nezvyšovat tření při skluzu. Aplikují se do mazací komory.

Skluznými vosky se mažou lyže na bruslení po celé délce. Lyže na klasiku pouze v přední a zadní části. V prostřední části, v tzv. ve stoupací zóně (komoře) se nemažou. Odrazové, neboli stoupací vosky (tuhé. nebo tekuté klistry) se používají pouze při klasice a nanášejí do stoupací komory (pod vázání). Snižují při skluzu tření, ale při zastavení a zatížení lyže se krystaly sněhu zasekávají do stoupacího vosku a umožní se z lyže odrazit.

Skluzové i odrazové vosky existují v několika barevných provedeních, které napomáhá k lepší orientaci při výběru a k odlišení teploty vzduchu, nebo sněhu, ve které je určitý vosk nejvhodnější.

Všeobecně a ve stručnosti se dá říci, že na teplé počasí se použijí teplé barvy (žlutá, červená). Na studené podmínky se použijí studené barvy (zelená, modrá), okolo nuly, (fialová, růžová). Ale nebojte se, na každém obalu je teplotní škála uvedena a zdali vosk použít na nový, nebo starý sníh.

Základní postup přípravy skluzných vosků - parafínů:

1) Vyčištění lyže od starého vosku a nečistot za použití speciálních čističů.

2) Tzv. otevření skluznice pomocí bronzového kartáče.

3) Pomocí žehličky naneseme parafín a zažehlíme. Teplotu nastavíme dle informace na krabičce vosku.

4) Vychladnutí a škrábání zbytků vosku.

5) Leštění - kartáčování až do úplného vyleštění skluznice.

Základní postup mazání stoupacích vosků klasických lyží:

1) Nalezení mazací komory – nachází se zhruba ve středu běžky – pod botou lyžaře, končí u paty boty a přibližně 20 - 30 cm před vázáním. Liší se v závislosti na tvrdosti běžek, stylu jízdy a váze lyžaře. Můžete použít papírkový test = na rovné podložce si stoupnete na lyže a položíte papír pod skluznici. V místě, kde lze s papírem posouvat, se nachází mazací komora.

2) Přípravu skluznice - vyčistit a zdrsnit skluznici v prostoru mazací komory smirkovým papírem o hrubosti cca č. 120.

3) Naneseme slabou vrstvu tuhého vosku a pomoci korku rozkorkujeme, zapracujeme do skluznice. Ideálně 2 - 3 vrstvy, nebo i více. První základní vrstvu, můžeme zažehlit.

Mazání tekutých vosků tzv. klistrů. nanášíme v kombinaci dvou, až tří druhů (barev) dohromady. Nejoptimálněji pro roztírání klistru fungují ruce, patka dlaně, nebo palec. Pro vyčištění rukou nejlépe poslouží jakýkoliv mastný krém a otřít do utěrky.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.