Lidovky.cz

Čerstvé maso: Jan Netušil, život mezi řádky a interaktivní pohádka

Design

  7:00
Nový čas a hodinu spánku navíc dnes oslavíme novou podrubrikou. Nezisková organizace CZECHDESIGN, která vám každý měsíc radí, kam se vydat za zajímavým designem nebo architekturou, se rozhodla pro další skvělý počin. Bude pro vás objevovat mladé talenty - čerstvé maso.

Sustainable design foto: Jan Netušil

První, jehož práci sledujeme a koho jsme pro Vás vybrali, je Jan Netušil. Výběr nebyl náhodný – Jan se věnuje grafickému designu, ilustraci a animaci. Vše ale propojuje a promíchává s novými technologiemi. Letos diplomoval v ateliéru filmové a televizní grafiky VŠUP. Ve své diplomce spojil umění klasické ilustrace pro děti s tabletem.

Potopa

Dobré dětské ilustrace pro tablety je totiž stále velmi málo. Děti tak často doprovází v elektronických pohádkových světech růžoví koně s duhovou hřívou, líbivé kočičky a nešikovně nakreslení panáci. Jsou to pak právě tito prapodivní tvorové, kteří otevírají představivost a vytváří dětský svět. Jan přišel s elektronickou knihou Potopa, která děti vtáhne do světa, který ale nenabízí jen pasivní vstřebávání líbivých obrázků.

Vše je založeno na reálném světě, ale skáčou tu kozy, mezi kořeny stromů lezou neposední krtci a občas se někde objeví medvěd (hodný samozřejmě). Děti se do tohoto světa můžou ponořit a ovlivňovat ho. Nenabízí se jim ale jen pasivní konzumace, ale mnoho možností, jak pohádkový svět kolem měnit a vstupovat do něj. Interaktivních knih pro děti není mnoho a u těch, které se za ně ve většině případů vydávají, jde pouze o animované procházení stránek. Jan ale přišel s nápadem, jak propojit interaktivní aplikaci s dobrou ilustrací.

Vedle toho, že pilně studoval (nejdříve klasickou animaci na UTB ve Zllíně, pak v ateliéru filmové a televizní grafiky na VŠUP v Praze) zrealizoval několik projektů, ve kterých rozpohyboval statický obraz a grafiku.

Pictographia

Víte například, jak vypadá život na lince školního sešitu? Bydlí tam lidé, rostou tu stromy – lidé tančí, veselí se a umírají. Nic tu ale neprobíhá náhodně. Projekt virtuálního žijícího města Pictographia slouží pro otestování herního enginu a vznikl v návaznosti na Janovu snahu prověřit, jak by vypadal žijící virtuální obraz.

Jan Netušil se ale kromě zkoumání toho, co se děje ve školních sešitech, intenzivně věnuje grafickému designu, motion designu, natáčení klipů a animování filmů.

A jak se sám vidí za 10 let? „Chtěl jsem ti nakreslit abstraktní obrázek, jak se vidím za deset let, ale nestíhám - mám práci. Pravda je taková, že nemám nejmenší ponětí. Pořád se něco děje a mění, s každou příležitostí se učím něco nového a otevírají se mi nové možnosti. Kdo ví, kde budu za 10 let? Já jen doufám, že mi konečně porostou vousy a snad budu zcestovalejší a pořád schopný se učit nové věci.”

Více o Janově tvorbě naleznete zde

CZECHDESIGN představuje ČERSTVÉ MASO

Lidovky.cz se netají svou přízní k neziskové organizaci CZECHDESIGN, který se propagaci a podpoře českého mladého designu věnuje už více než deset let. Čtenářům Lidovek.cz začátkem každého měsíce radí, co by si následujících třicet dní neměli nechat ujít, a od října bude také v nepravidelném seriálu představovat mladé talenty, tedy čerstvé maso. "Seznámíme vás s novými tvářemi ze světa českého designu, které ale zatím ještě nikdo nezná a nikdo o nich nepíše. Tedy dnes. Za pár let je budeme k podobnému rozhovoru dlouze přemlouvat." V CZECHDESIGNU mladé talenty vybírá Barbora Ševčíková.

Nezisková organizace CZECHDESIGN

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.