Ledecká na zázrak z olympiády nenavázala. Na MS nestačila v super-G ani na Pauláthovou

14:00aktualizováno  14:25
Aare - Ester Ledecká nedokázala na vrcholné akci obhájit zlato ze super-G z olympiády v Pchjongčchangu. Na mistrovství světa ve švédském Aare skončila na 27. místě, zvítězila Američanka Mikaela Shiffrinová, na níž Ledecká ztratila 2,8 sekundy. Nejlepší Češkou byla na 24. místě Kateřina Pauláthová, na níž Ledecká ztratila 0,27 s.

Mikaela Shiffrinová se raduje z triumfu v super-G. foto: Reuters

Prostě jsem si jen kecla na zadek. Žádný velký pád ale nechystám, vtipkuje Ledecká

Shiffrinová se pasovala do role favoritky, když v této sezoně Světového poháru vyhrála všechny tři superobří slalomy, kterých se zúčastnila.

Navzdory chybě na předposledním skoku nechala o dvě setiny za sebou Italku Sofii Goggiaovou. Trojnásobná mistryně světa ve slalomu tak přidala do sbírky první světový titul v rychlostní disciplíně.

Ve velmi vyrovnaném závodě skončila třetí o další tři setiny zpět Švýcarka Corinne Suterová. Pouhých sedm setin ztratila na vítězku Němka Viktoria Regensburgová, ale i to ji srazilo až na čtvrtou příčku.

Ester Ledecká skončila v super-G až na 27. místě.

Ledecká se nečekanému úspěchu z loňské olympiády v Pchjongčchangu ani nepřiblížila.

Díky posunutí startu o 300 metrů dolů nemusela absolvovat úvodní skok, po kterém při pondělním tréninku sjezdu upadla, ale na trati od začátku ztrácela.

Stejně jako další lyžařky se musela vyrovnat s horší viditelností, protože po první dvacítce závodnic slunce zašlo za mraky a sjezdovku zahalil stín.

„Myslím si, že se mi spousta věcí nepovedla, to myslím bylo evidentní. Nečekala jsem, že bude takhle zataženo, že neuvidím ani na krok. To byla trošku škoda, že jsem si to tolik neužívala,“ řekla Ledecká a výsledek v cíli oplakala.

Nakonec skončila třetí od konce z lyžařek, které závod dokončily. Porazila jen Rumunku a Mexičanku, které měly více než pětisekundové manko.

Umístění z předloňského MS ve Svatém Mořici ale Ledecká o dvě příčky vylepšila, tehdy byla v superobřím slalomu devětadvacátá.

Pauláthová, jež nemá tolik zkušeností s rychlostními disciplínami jako Ledecká, si počínala odvážněji a český minisouboj překvapivě vyhrála. Zaznamenala svůj nejlepší výsledek na mistrovství světa.

Mikaela Shiiffrinová se raduje z vítězství v super-G.

„Musím říct, že jízda byla asi dobrá, ani ztráta není velká. Je tam respekt, protože nám počasí moc nepřálo a fakt nebylo vidět pod nohy. Jinak to bylo krásný a jela bych hned znovu,“ řekla Pauláthová.

Dosud bylo jejím maximem 29. místo z obřího slalomu v roce 2017. V super-G se ani jednou při předchozích dvou startech nevešla na MS do nejlepší třicítky.

Fakt, že porazila olympijskou vítězku Ledeckou, Pauláthová nekomentovala. „To nebyl můj osobní cíl dneska. Na obřák je to super příprava, výsledek taky dobrej, jízda taky dobrá, takže to zhodnotím asi takhle,“ řekla Pauláthová.

Vonnová při své derniéře nepěkně upadla

Američanka Lindsey Vonnová na svém posledním mistrovství světa medaili ze superobřího slalomu nezíská.

Ženská rekordmanka v počtu vítězství ve Světovém poháru a mistryně světa v této disciplíně z roku 2009, která plánuje po šampionátu v Aare ukončit kariéru, v úvodu trati upadla a závod nedokončila.

Z hrůzostrašně vypadajícího karambolu ale zřejmě vyvázla bez vážnějších zranění, do cíle po několika minutách volně dojela na lyžích.

Lindsey Vonnová po pádu do ochranné sítě.

Čtyřiatřicetiletá Vonnová v úvodu tratě, která byla kvůli silnému větru o 300 metrů zkrácena, za terénní nerovností čelně trefila červenou branku.

Vytrhla ji, praporek se jí zahákl za botu a po pádu hlavou napřed dojela po břiše až do ochranné sítě. V cílovém prostoru vše vyděšeně sledovali diváci i vedoucí krajanka Mikaela Shiffrinová.

K Vonnové přijeli zdravotníci, ale Američanka se po vyproštění ze sítě postavila, nasadila lyže a sjela sama sjezdovku dolů. Americká lyžařská legenda by tak v Aare mohla nastoupit do sjezdu, který lyžařky čeká v neděli.

Vítězka 82 závodů ve Světovém poháru, jejíž kariéru poznamenala četná zranění kolena, nehodlá po MS pokračovat v útoku na absolutní rekord Švéda Ingemara Stenmarka, který vyhrál o čtyři závody více.

Lindsey Vonnová po pádu s úsměvem na tváří dokázala, že je v pořádku.

Zdravotní stav jí totiž nedovoluje lyžovat tak, jak by chtěla.

„Kdyby mi chybělo jedno vítězství, tak bych možná pokračovala, ale v téhle chvíli si nemyslím, že bych mohla lyžovat tak, jak bych potřebovala k výhrám v závodech. Nemá pro mě cenu ruinovat si tělo kvůli pěti dalším triumfům,“ řekla Eurosportu před začátkem superobřího slalomu.