Lidovky.cz

ODS dá eurosmlouvu k Ústavnímu soudu

Česko

  18:55
PRAHA - O tom, zda nová smlouva Evropské unie uspěje při ratifikaci v českém parlamentu, zřejmě do značné míry rozhodne názor Ústavního soudu. Kluby ODS chtějí smlouvu nechat přezkoumat ještě před tím, než o ní budou v parlamentu rozhodovat. Znamená to, že se ratifikace může protáhnout na neurčito.

Budova Ústavního soudu (zdroj: www.usoud.cz) foto: Reprofoto

Novou unijní smlouvu dnes v Lisabonu podepsali šéfové sedmadvacítky včetně českého premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka. Smlouva nahrazuje euroústavu, kterou v referendech odmítli francouzští a nizozemští voliči. Nová smlouva vstoupí v platnost jen tehdy, když ji schválí všechny členské země EU.

"Máme jednotný názor v tom, že bude důležité právě stanovisko Ústavního soudu, tedy informace, zda smlouva zasahuje do ústavních práv," řekl předseda poslanců ODS Petr Tluchoř. Předpokládá sice, že vláda smlouvu do parlamentu pošle brzy, nemyslí ale, že by se o ní na nejbližší schůzi již hlasovalo. 

Také předseda senátního výboru pro evropské záležitosti Luděk Sefzig (ODS) řekl, že bude doporučovat, aby ÚS smlouvu posoudil ještě předtím, než o ní bude parlament hlasovat. "Rozhodnutí Ústavního soudu by jednoznačně mělo podstatný vliv. I kdybychom s tím rozhodnutím mohli polemizovat, tak myslím, že bude velmi důležité," řekl. Sporný je podle něj především statut Charty základních práv EU, která je ke smlouvě připojena.

Senátoři ODS se podle něj teprve v polovině února rozhodnou, jakým způsobem dají smlouvu k soudu. Stejně jako Tluchoř míní, že by tak měla udělat jedna nebo obě komory parlamentu. Právě tak se lze totiž obrátit na ÚS ještě před tím, než parlament zákon schválí.

Mluvčí ÚS Michal Spáčil řekl, že soud nebude při rozhodování o smlouvě vázán žádnými časovými lhůtami. "Ani v ústavě, ani v zákoně o Ústavním soudu není stanoven žádný horizont, kdy soud má rozhodnout," řekl. Do doby, než Ústavní soud rozhodne, podle něj ratifikace bude zastavena.

Soudu podle Spáčila v rozhodování nebude bránit to, že na něj politici de facto přehrají odpovědnost za osud smlouvy. "ÚS může v celku standardními testy zjistit, nakolik ta mezinárodní smlouva je ve shodě, nebo v rozporu s ústavou, aniž by ten politický rozměr do toho vnášel," řekl.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.