Lidovky.cz

Na dohodu jsem nesmírně hrdý

Česko

  10:01
Přijaté memorandum je nadstandardní. Pokud americká administrativa tvrdí, že do konce roku zruší víza, věřím jí, říká v exkluzivním rozhovoru pro LN Mirek Topolánek, předseda české vlády.

Premiér Mirek Topolánek foto: Michal DoležalČTK

LN Ve Spojených státech jsme podepsali memorandum o porozumění. Opravdu se nezavazujeme poskytovat Američanům nějaké citlivé údaje, jak je veřejnost ujišťována?

 Memorandum o porozumění je dovršením procesu, který jsme zahájili už před mnoha lety. Fascinuje mě, že někdo dneska vůbec uvažuje nad tím, jestli ta víza jsou korektní, nebo nekorektní, když moje generace nemohla cestovat ani do Vídně, natož do Spojených států amerických. Americká strana ustoupila z celé řady obecných tezí ohledně požadavků na jednotlivé detaily, které musí žadatel o vstup do USA vyplnit. Nevyskytuje se tam už třeba formulace „a jiné údaje“ (původně měla být obsahem memoranda formulace, podle níž měl žadatel poskytovat americké administrativě i jiné údaje, ale nebylo definováno jaké - pozn. red.). Detaily budou samozřejmě dojednávány až podrobnými smlouvami.

LN Co se tedy českým diplomatům podařilo vyjednat?

 Podařilo se nám původní návrh americké strany významným způsobem posunout ve dvou směrech. Jde o bilaterální smlouvu. Je tam zakódována jasná reciprocita ve vízových vztazích, která se objevuje v těch dokumentech úplně poprvé. Obsahem memoranda je několikanásobné odvolání na to, že samozřejmě platí naše závazky vůči Evropské unii. Jak komisař pro bezpečnost Franco Frattini, tak současný předseda Evropské rady Janez Janša vyjádřili určité uspokojení v tom smyslu, že obava, že by to poškodilo stávající principy starých evropských zemí, se nenaplnila.

LN Jak celkově hodnotíte postoje unie v této záležitosti?

 Evropská unie, když to řeknu velmi tvrdě, naprosto nehorázným způsobem skoro čtyři roky pošlapávala fakticky právo České republiky na stejné podmínky, jako mají staré země. Fakticky bránila jakémukoliv pozitivnímu vývoji ve směru nových členských zemí, a když to řeknu velmi natvrdo, dokonce jezdila práskat do Washingtonu, že děláme kroky, se kterými Evropská komise nesouhlasí. To vyjednané memorandum je něco, co Evropská komise nečekala, bude to zcela zjevně základ pro bilaterální smlouvy dalších zemí a mělo by to být i základem Visa Waiver Programmu (Visa Waiver Programme je program zrušení víz - pozn. red.) i pro staré země EU.

LN Jste s dohodnutými podmínkami spokojený?

 Jsem nesmírně hrdý, že se nám podařilo tuto věc dojednat. Podařilo se ji dostat do podoby, která je nadstandardní. Já k tomu říkám, že pokud by se této vládě podařilo vyčistit veřejné rozpočty, dostat naši zemi do Schengenu a zrušit víza do Ameriky, tak to úplně stačí. Vlády předtím nedosáhly zdaleka ani toho.

LN Mluvili jste na jednání také o tom, že je ještě potřeba z americké strany uvést do provozu elektronický systém ETA, tedy formulář, který žadatel americkým úřadům pošle internetem? Lze očekávat, že to Američané stihnou do konce roku tak, aby mohl bezvízový styk skutečně fungovat?

 To je technická záležitost, která je naprosto standardní. Nemyslím si, že to bude něco, co by celý proces zbrzdilo. Pokud americká administrativa tvrdí, že do konce roku ty věci budou vyřešeny a že dojde ke spuštění faktickému, tak já tomu věřím. Bushova administrativa se zavázala ten problém vyřešit, a to už v Rize na summitu NATO a potom následně v Praze při oficiální návštěvě George Walkera Bushe. On to bere jako svůj závazek. Funguje i náš lobbing v Kongresu.

LN Očekáváte od vaší cesty do USA významný posun v problematice protiraketové obrany?

 My máme celou řadu drobných i zásadnějších nevyřešených problémů. Ve smlouvě SOFA NATO (smlouva, která by měla konkrétně upravit právní rámce pro pobyt amerických vojáků na území Česka - pozn. red.) jsou připraveny pozice obou stran, je připravený mandát speciálně českých vyjednavačů. Jedu ty detaily do Washingtonu uzavřít, nicméně v žádném případě se to nebude podepisovat. Chceme se dostat tak daleko, abychom to nebyli my, kdo brzdí případný podpis nebo případné ukončení jednání před bukurešťským summitem. Chtěli bychom samozřejmě, aby se to podařilo i Polsku. Chceme, aby došlo k podpisu, když ne ruku v ruce, tak aby nedošlo k výraznému časovému zpoždění z polské strany.

LN A co zapojení protiraketového systému do NATO? Kritici často upozorňují, že se jedná jen bilaterálně se Spojenými státy...

 Systém od začátku je budován jako systém alianční. Již summit v Praze rozhodl o tom, že Severoatlantická aliance se bude detailně zabývat perspektivní protiraketovou obranou proti raketám krátkého, středního a dlouhého doletu. Podle mě bukurešťský summit jednoznačně potvrdí, že cílem aliančního systému je ochránit nejen americkou část NATO, ale i evropskou část NATO proti náhodným nebo teroristickým raketám.

LN Jak velkou důležitost dává česká vláda chystanému protiraketovému systému?

 Z našeho pohledu jde o tři aspekty. Ten první je vůle k obraně, kterou vyjadřujeme celkem evidentně po čtyřiceti letech totality a po nacistické okupaci. Ten druhý aspekt je geopolitický. Myslím si, že velmocenské ambice hrají v tom odporu Ruské federace významnou roli. Ruská federace se nikdy fakticky nevzdala své sféry vlivu ve střední Evropě. Náš zájem je tedy naprosto evidentní, zřejmý, a myslím si, že není třeba ho detailně popisovat. A třetí rozměr je samozřejmě vojenský. Jde o systém proti takzvaným rogue states, tedy darebáckým státům. Nicméně dnes riziko nepramení jenom z těch států, které nerespektují mezinárodní konvence a mezinárodní právo. Rizika souvisí i s možností zmocnit se podobných zbraňových systémů. Některým stratégům jde z toho přešlapování na místě mráz po zádech.

LN Česká veřejnost je ale stále proti vybudování radaru, alespoň podle průzkumů veřejného mínění. Čím si to vysvětlujete?

 Souvisí to s tím, co v Evropě je dnes běžné. Jde o pocit neoprávněného bezpečí, pocit, že hrozby se přesunuly někam úplně jinam. Lidé mají pocit, že jsou tak strašně daleko, že je nepravděpodobné, že problém existuje. Já myslím, že teprve Kosovo a případné problémy na Balkáně je znovu probudí. Lidé tam jezdí na dovolené a znají ty země. Myslím si, že to je znovu přesvědčí, že tak bezpeční zase nejsme, že ten svět není méně nebezpečný, než byl předtím, že se jen rozostřila hranice dvou bloků v rámci studené války, kdy ten nepřítel byl jakoby jasně definovaný a dneska jakoby jasně definovaný není. Navíc Češi žijí ve velmi šťastné době i z ekonomického hlediska. Mají pocit, že to jsou zbytečné výdaje, zbytečné peníze, i když to samozřejmě neplatí Česká republika. Existuje také silná propaganda a silný ruský marketing přes nejrůznější skupiny. Je tady zvýšená aktivita zpravodajských služeb, jde o vytváření nejrůznějších spekulací a mýtů.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.