Lidovky.cz

Ministři jdou na kobereček kvůli radaru

Česko

  16:23
PRAHA - Ministry Karla Schwarzenberga za Stranu zelených a Vlastu Parkanovou za KDU-ČSL si vyslechne vedení lidovců. Úterní schůzka se bude týkat postoje obou stran k výstavbě amerického radaru v Brdech. U zelených i lidovců se vede spor o to, zda radar podpořit.

Schwarzenberg. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Členové vlády společně s českým velvyslancem při NATO Štefanem Fülem mají zákonodárce KDU-ČSL seznámit se závěry bukurešťského summitu aliance v otázce protiraketové obrany i s detaily chystaných smluv s USA o výstavbě amerického radaru v Brdech. Pro lidovce má být tato schůzka vodítkem pro rozhodnutí, zda dohody podpoří.

Vláda přitom v tuto chvíli nemá zajištěnou podporu pro ratifikaci smluv s USA ani u všech koaličních poslanců - s radarem nesouhlasí minimálně dvě poslankyně za Stranu zelených, pochybnosti má nadále lidovec Ludvík Hovorka a další zelení, váhají i bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Koaliční kabinet Mirka Topolánka (ODS) přitom bude potřebovat ve dvousetčlenné dolní komoře minimálně 101 hlasů.

Nepřesvědčil ani souhlas NATO
"Je to pro nás první hlubší diskuse o tématu po summitu v Bukurešti," řekl šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Pavel Severa k úternímu jednání s ministry. Aliance minulý týden projekt vybudování americké protiraketové obrany v Evropě podpořila a počítá s jejím začleněním do vlastního systému.

Lidovce bude podle Severy zajímat nejen nynější postoj NATO, ale například i právní postavení amerických vojáků na českém území a režim jejich pobytu. Myslí si, že pokud se nevyskytne nějaký závažný "lapsus" v česko-amerických dohodách, nebude mít problém smlouvy o radaru podpořit.

Uvozovky dolníRath:
zhruba dvěma či třem poslancům ČSSD by radar nevadil, podřídí se prý ale většinovému rozhodnutí strany.Uvozovky horní

Proti výstavbě základny se chystají hlasovat poslankyně za Stranu zelených Olga Zubová a Věra Jakubková. Odmítavý postoj k radaru nezměnily ani po summitu NATO, kde aliance zaujala ke vzniku amerických základen v ČR a Polsku vstřícný postoj.

S podporou radaru váhá i další poslanec strany a ministr školství Ondřej Liška. Aliance se podle něj sice posunula ke společnému pohledu na radar, zdaleka ale prý není jasné, že americký systém bude integrován do velení NATO, jak požadoval loni sjezd zelených.


Bursík versus republiková rada

Až po prostudování smluv se chce rozhodnout další poslanec Přemysl Rabas. Předseda zelených a vicepremiér Martin Bursík a šéfka poslanců nejmenší vládní strany Kateřina Jacques soudí, že podmínky strany byly splněny a není důvod radar nepodpořit.

Zeleným, kteří o radaru dále pochybují, dalo v sobotu za pravdu širší vedení strany. Podle republikové rady nadále chybí závazné garance americké vlády, že radar bude začleněn pod řízení a velení aliance, a společné stanovisko Rady EU k této otázce.

Zelení proto podporují další debaty expertů v EU a alianci. Bursík naopak soudí, že podmínka propojení amerického radaru s NATO byla splněna. Bez ohledu na stanovisko republikové rady bude zřejmě prosazovat, aby poslanci nejmenší vládní strany umístění radaru podpořili.

Pohanka s Melčákem se zatím nerozhodli. "Ještě ty smlouvy nemáme, takže se k tomu nemůžeme vyjádřit," řekl prvně jmenovaný. Další bývalý člen ČSSD Evžen Snítilý naopak již dříve uvedl, že pro radar ruku nezvedne.

Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD David Rath dnes uvedl, že zhruba dvěma či třem poslancům sociální demokracie by radar nevadil, podřídí se prý ale většinovému rozhodnutí největší opoziční strany.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.