Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Překvapení: Putin o radaru nemluvil

Svět

  12:35
BUKUREŠŤ - Ruský prezident Vladimir Putin s napětím očekávaném proslovu na summitu Severoatlantické aliance vůbec nezmínil chystaný americký radar v Česku nebo protiraketové systémy USA. Novinářům to řekl český prezident Václav Klaus, podle něhož šlo o poměrně překvapivý krok ze strany pomalu končícího šéfa Kremlu.

Vladimír Putin na summitu NATO. foto: ČTK

Moskva totiž dosud americký plán na umístění radaru v České republice a desítky antiraket v Polsku ostře kritizovala. V minulosti také opakovaně hrozila adekvátními protiopatřeními včetně namíření ruských raket na případná zařízení této základny.

Česko ve čtvrtek v Bukurešti oznámilo, že se dohodlo se Spojenými státy na smlouvě o umístění radaru v Brdech. Premiér Mirek Topolánek pak dodal, že NATO rovněž uznalo, že zvažovaná základna je podstatným příspěvkem k ochraně spojenců před zvyšující se hrozbou šíření balistických raket. Aliance proto podle něj počítá se začleněním radaru do vlastní protiraketové obrany.

O protiraketové obraně se bude Putin, který úřad v květnu opouští, o víkendu bavit v ruském černomořském letovisku Soči s americkým protějškem Georgem Bushem.

Jednání Putina s představiteli Severoatlantické aliance, které nepřineslo žádný průlom, se neslo ve velmi smířlivém tónu. Mezi Moskvou a NATO v současnosti panují značné rozpory, které se týkají například Kosova či americké protiraketové obrany. Na schůzce však přesto nedošlo k žádným konfrontacím.

To, že odstupující ruský prezident bude dnes chtít ukázat spíše přívětivou tvář, předvídali diplomaté už před začátkem jednání. Šéf aliance Jaap de Hoof Scheffer pak po jeho skončení řekl, že rozhovory byly "upřímné a otevřené".

Ruští diplomaté agentuře Reuters sdělili, že Putin zdůrazňoval potřebu vzájemné spolupráce, ale vyjádřil námitky k rozšiřování NATO. Pro Putina je účast na Radě NATO-Rusko premiérou i derniérou současně - ruský prezident totiž svůj post v Kremlu v květnu opouští. Vzkaz, který alianci zašle, tak alespoň na čas vymezí jisté mantinely i jeho nástupci Dmitriji Medveděvovi. Na summitu se loučí i americký prezident George Bush, který ve funkci končí v lednu příštího roku.

Pro oba vrcholné státníky má summit smíšenou příchuť - zažili totiž jak diplomatické úspěchy, tak prohry. Bush neuspěl se svou snahou prosadit přibližování Ukrajiny a Gruzie k NATO, podařilo se mu ale získat potřebnou podporu pro plány na výstavbu protiraketového obranného systému ve střední Evropě. USA pak s Českou republikou uzavřely hlavní smlouvu o umístění protiraketového radaru v Brdech.

Také Moskva dává najevo, že jsou jí některé výsledky summitu vhod, s jinými ale nesouhlasí. Aliance zatím odmítla otevřít dveře bývalým sovětským republikám Gruzii a Ukrajině, což Rusko vítá, protože s rozšiřováním NATO nesouhlasí. Na druhou stranu se ale musela Moskva smířit s výslovně vyjádřenou podporou kritizovaného protiraketového deštníku i s tím, že aliance Ukrajině i Gruzii budoucí členství de facto přislíbila.

Autor: