Lidovky.cz

Paroubek se verdiktu nedočkal

Česko

  11:52
BRNO - Ústavní soud nerozhodl, zda protikorupční policie chybovala, když nenechala předsedu ČSSD Jiřího Paroubka nahlédnout do spisu při vyšetřování úniku Kubiceho zprávy na veřejnost. Soudkyně zpravodajka Ivana Janů bez bližšího vysvětlení odročila jednání na 18. června. Paroubek se jednání nezúčastnil.

Jiří Paroubek foto: Hynek GlosLidové noviny

Policejní vyšetřování úniku utajované Kubiceho zprávy do médií již před časem skončilo, žalobci nikoho před soud neposlali. Národní bezpečnostní úřad pouze uložil poslancům Ivanu Langrovi (ODS) a Pavlu Severovi (KDU-ČSL) pokuty, sám Jan Kubice byl napomenut. Paroubkovi obhájci však přesto trvají na tom, aby mohli uzavřený vyšetřovací spis prostudovat.

Právníci chtějí využít informace z dokumentace k očištění jména klienta. Mohou se prý hodit i při jednání o žalobách na ochranu osobnosti, které Paroubek podal u Městského soudu v Praze a dosud o nich nebylo rozhodnuto, řekl obhájce Petr Topinka. Nárok na prostudování dokumentace mají lidé, kteří v konkrétním případě figurují jako poškození.

Uvozovky dolníMělo to vážné dopady na pověst mého klienta, i když to později bylo vlastně dementováno i ze strany, která s tímto údajem operovalaUvozovky horní

Paroubek tvrdí, že jej únik Kubiceho zprávy poškodil "jako bezúhonného občana, manžela, otce i předního politika". V dokumentu se mimo jiné objevilo podezření, že jako tehdejší premiér měl něco společného s vraždou Františka Mrázka, organizoval daňové úniky a tlačil na ministra vnitra, aby zařídil vazbu podnikatele Tomáše Pitra.

Policisté zaznamenali také podezření, že Paroubek zneužíval nezletilou dceru svého známého. "Nic takového se samozřejmě nepotvrdilo. Mělo to vážné dopady na pověst mého klienta, i když to později bylo vlastně dementováno i ze strany, která s tímto údajem operovala," uvedl Topinka.

Protikorupční policie Paroubka nenechala do spisu nahlédnout, protože se domnívala, že není přímým poškozeným. Újma mu prý nevznikla tím, že dokument někdo vynesl na veřejnost, ale až následným postupem médií.

Novináři podle protikorupční policie začali obsah Kubiceho zprávy "interpretovat a dovozovat s cílem vyvolat senzaci, za ověřená fakta byly vydávány domněnky, důležitá fakta byla upozaděna".

Informace z takzvané Kubiceho zprávy se dostaly do médií několik dní před parlamentními volbami v roce 2006. Někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice v ní tvrdil, že tehdejší premiér Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivňovat vyšetřování některých případů. Upozorňoval také na údajné prorůstání organizovaného zločinu do vládních struktur.

Zprávu Kubice přinesl na zasedání sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. Přestože poslanci s Kubicem projednávali dokumenty v utajovaném režimu, choulostivé informace se dostaly na veřejnost. Podle žalobců nespáchal nikdo v souvislosti s únikem zprávy trestný čin.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.