Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Inscenace o mafii a pro Kubiceho

Kultura

  11:34
PRAHA - Hru Friedricha Dürrenmatta Komplic uvádí v české premiéře Divadlo Na zábradlí. Černou komedii o prorůstající korupci režíruje David Czesany a tvůrci inscenaci věnovali Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu pod vedením Jana Kubiceho. Policisté se na inscenaci podíleli jako poradci.

Konzultace: Marie Spurná,Hynek Vlas a Jan Kubice foto: Foto: DNZ

Dürrenmatt Komplice napsal na začátku sedmdesátých let minulého století. Tvůrci inscenace ovšem soudí, že se od té doby nic nezměnilo, a text, jejž přeložil Jiří Stach, je stále aktuální. V hledišti dnes tedy zasedne bývalý šéf protimafiánského Útvaru pro odhalování  organizovaného zločinu Jan Kubice a jeho spolupracovníci Hynek Vlas a Jaroslav Hruška a také bývalá mluvčí útvaru Blanka Kosinová – tedy sestava, která před sněmovními volbami v roce 2006 předala poslancům branně-bezpečnostního výboru tzv. Kubiceho zprávu o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy.

Jak funguje organizovaný zločin v Česku
„Ukazuje se, že hra má až nečekaně současné konotace s dnešním stavem policie a politiky,“ vysvětluje Blanka Kosinová důvody, proč elitní policisté kývli na nabídku Divadla Na zábradlí, aby se na přípravě inscenace podíleli. Během zkoušek se Kubice a jeho lidé zúčastnili jedné schůzky s režisérem a herci, na které vysvětlovali, jak v Česku organizovaný zločin funguje. „Herci byli skvělí, ale na schůzce nepadaly žádné tajné informace,“ podotkla Kosinová. Herce prý vůbec nepřekvapilo, jak mafie v česku funguje, protože sami svádějí s politiky svůj boj, zejména v poslední době, kdy Divadlo Na zábradlí je jednou ze scén, jimž radnice usiluje o existenci.

Hlavní roli v inscenaci hraje Igor Chmela, který soudí, že smějícího se diváka by mělo mrazit v zádech. „Téma prorůstající korupce je docela děsivé a zároveň ve svém důsledku působí vcelku bezvýchodně,“ říká.

Dürrenmatt i zde používá svou sžíravou ironii a cit pro groteskno. Ve hře líčí plán, který vznikne v hlavě zkrachovalého vědce Doca a mafiánského Bosse. Děj se odehrává ve vědcově laboratoři, kde oba hoši chemickou cestou beze zbytku rozpouštějí mrtvoly, což skvěle řeší letitý problém mafie „kam s nimi“. Na scéně se ale objevuje „ironický“ hrdina, policista Cop (anglicky polda), který oběma udělá nabídku, že když dostane půlku zisku, nebude dál pátrat. Partnerství nápadně připomíná i české gangy, které spolupracují s policisty, peripetie evokující skutečnost jsou i v dalším ději, kdy je Boss zavražděn a rozpuštěn ve stroji.

Cop se přesvědčuje, že rozložit zločineckou organizaci zevnitř skoro není možné, protože korupce překrývající obchod s mrtvolami sahá až do nejvyšších politických sfér.
O inscenaci jeví zájem i ministr Langer, který by se měl dostavit na premiéru. Scénu vytvořil Petr B. Novák, kostýmy Katarína Hollá a vedle Chmely se tu představí Leoš Noha, Marie Spurná, Jan Lepšík, Kristina Maděričová, Ladislav Hampl, Vladimír Marek, Josef Polášek a další.

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat