Lidovky.cz

Ministr se postavil za Veseckou

Česko

  12:24
PRAHA - Personální rošáda na státních zastupitelstvích nesouvisela s kauzou Čunek. Navíc podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila na ně měla nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká právo.

Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil původně nový občanský zákoník předkládal. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"Změny se uskutečnily v rámci obvyklých pravidel," sdělila mluvčí ministerstva Zuzana Kuncová s odkazem na vysvětlení Vesecké.

Pospíšil požádal Veseckou, aby objasnila, proč muselo pět žalobců změnit místo. Podle Mladé fronty Dnes nesouhlasili s tím, jak nejvyšší státní zástupkyně postupovala v údajné korupční kauze vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka.

Nejdůležitější personální změny se týkaly státních zástupců Petra Kovandy, Romana Hájka, Lumíra Crhy, Igora Stříže a Iva Ištvána. Podle ministerstva Vesecká Pospíšila informovala o důvodech jejich přeřazení.

Uvozovky dolníZ poskytnutých informací vyplývá, že se změny v působení jednotlivých státních zástupců udály v rámci obvyklých pravidelUvozovky horní

"Z poskytnutých informací vyplývá, že se změny v působení jednotlivých státních zástupců udály v rámci obvyklých pravidel," uvedla Kuncová. "Z faktů také vyplývá, že ani jeden ze státních zástupců jmenovaných v článku nebyl nijak činný v takzvané kauze Čunek," dodala.

Ministerstvo dále uvedlo, že přeřazování státních zástupců mezi jednotlivými úseky je plně v kompetenci Vesecké a je přípustné. "Státní zástupci mají jinou právní pozici než soudci," vysvětlila mluvčí.

MfD uvedla, že jeden ze žalobců teď musí do práce dojíždět několik desítek kilometrů, druhý skončil na mezinárodním odboru, ačkoli nemluví cizími jazyky, třetí se přes 20 let praxe v trestním právu ocitl na netrestním odboru a zbylým dvěma byla přidělena stálá pohotovost pro příjem žalob od občanů.

Nejvyšší státní zastupitelství již dříve zdůraznilo, že státní zástupci Crha, Hájek a Kovanda nikdy neměli ke kauze Čunek žádný vztah. Ištvan si však na postup v případu oficiálně stěžoval Pospíšilovi. Spolu se svým bývalým náměstkem Střížem pak vypovídal u soudu o údajně nestandardních schůzkách mezi některými představiteli justice, na kterých se postup v kauze projednával.

Čunek byl loni obviněn, že jako starosta Vsetína přijal před šesti lety půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real. Poté, co Vesecká případ odebrala přerovskému žalobci Radimu Obstovi a přidělila ho žalobci Arifu Salichovovi do Jihlavy, bylo stíhání v srpnu zastaveno. V tisku se poté objevily informace o údajném nátlaku některých představitelů justice na jejich kolegy, aby objasňování Čunkovy kauzy ovlivnili tak, aby případ mimo jiné nedestabilizoval vládu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.